Zor Gebelikler..

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Zor Gebelikler.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ZOR GEBELIKLER
  HANGI NEDENLERDEN DOLAYI KAYGILANMALISINIZ? VAJINAL KANAMA

  Vajinal bölgede kanama "normal gelisimin gerisinde" bir bebek ya da dogum öncesi kontrollerde tespit edilebilen "preeklamsi" denilen yüksek kan basinci gibi sorunlardan kaynaklaniyor olabilir. Endiselenmenize neden olan tüm unsurlari doktorunuzla konusun ve ondan bir açiklama alin. Vajinal kanamaniz oldugu zaman mutlaka tibbi gözetim altinda bulunmalisiniz ve bu dogacak ciddi problemleri önleme görevi görür.

  Ilk üç ay içinde görülen kanamalar: Bu dönemde hormon düzeyiniz reglinizi durduracak düzeyde degildir ya da servikal erozyon ya da polip gibi bir durum geçiriyor olmanizdan dolayi kanamaniz olabilir. Gebeligin ilk aylarindaki kanamalar çok ciddi bir durum arzetmez ancak yine de hasteneye gidip bir taramadan geçmelisiniz. Bir müddet dinlenmeniz ve cinsel iliskiden uzak durmaniz sizden istenebilir.

  Hamileligin ileri safhalarindaki kanama: Gebeligin bu döneminde nadiren de olsa kanamalar gözlenebilir. Bu kanamalarin ana nedeni plasenta ile ilgili sorunlardir. Plasenta ile ilgili olarak su iki ana problem yasanabilir. Bunlar plasenta previa yani plasentanin dölyataginin alt kismina gelmis olmasi ve büyük bir olasilikla serviks boyunca yerlesmesi diger problem de plasental abruption olup plasentanin uterin duvarindan ayrilmaya basladigi durumdur. Bu durumlarin tespiti ültrason ile gerçeklestirilir ve acil olarak sezeryan için cerrahi müdehale yapilmasi son derece gereklidir.


  GEBELIK VE ÖNCEDEN MEVCUT OLAN TIBBI SARTLAR
  Astim, kalp hastaligi ya da böbrek rahatsizligi dogrudan hamileligi zorlastirmazlar, özellikle gebeliginizin son evrelerinde hastanede tibbi bir gözetim altinda tutulursaniz dogumunuz sorunsuz gerçeklesebilir.

  DIYABET
  Gebelikte böbreklerin sekeri isleme yöntemleri degismis oldugundan annenin idrarinda sekere rastlanilabilir. Bu durumda bir tedaviye gerek yoktur. Gizli seker de ayni sekilde sonuç verir. Annenin daha önceden bir diyabet hastaligi söz konusu ise ensülin gereksinimleri gebelik süresince dozunun ayarlanmasiyla sonuçlanabilir. Tüm bu kosullarda annenin hamilelik döneminde siki bir tibbi denetime girmesi yararli olur. Diyabetik annelerin bebekleri genellikle daha büyük oldugundan erken dogum ya da sezeryan müdehalesi ile karsilasabilirler.


  BIRDEN FAZLA BEBEGE GEBELIK NORMAL GELISIMIN GERISINDE
  Ikizler ve üçüz bebeginiz olmasiyla ilgili teshis ultrasonla yapildiktan sonra süphesiz bu tür anne adaylarinin daha fazla tibbi tetkikten geçmeleri gerekmektedir. Bebeklerin yatis biçimi nasil dogum yapacaginiza karar verilmesinde etkili olur. Eger ikizlerden biri ters durumdaysa sezeryan müdehalesi gerekecektir. Bununla birlikte ikizlerin her ikisi de bas asagi pozisyonunda ise normal dogum gerçeklesmesi mümkündür. Normal gelisimin gerisinde taramasi son adet döneminizin tarihi ile beklenen dogum tarihinin tekrar gözden geçirilmesi ve bebegin boyu ve diger taramalarin doktor tarafindan yapilmasi islemidir."Normal gelisimin gerisinde" tetkikinde doktor su unsurlari kontrol edecektir.
  Plasentanin kontrol edilmesi ve herseyin yolunda olup olmadigini belirlemek için haftada en az bir kere ultrasona girilmesi.
  Bebegin kalbinin büyüklügünü ve herhangibir sorun olup olmadiginin kontrol edilmesi.
  Bebegin vajinal bölgeden geçmesini önlemek amaciyla dogumun sezeyan müdahalesi gerektirebilecegini sizinle tartisacaktir.


  KENDINIZI NASIL HISSEDEBILIRSINIZ PREEKLAMPSI
  Mide bulantisi: Birden fazla bebege gebe olan anne adaylarinin midesi çok daha fazla bulanir ve kusma istegi yaratir. Enerjinizi arttirmak için bol bol içmeniz, az ve sik yemek yemek, eger bu yiyeceklerden gerekli kaloriyi alamayacak kadar mide bulantisi geçiriyorsaniz glikoz içeren içecekler ve glikoz tabletleri almaniz gerekecektir.
  Bedeninizin büyümesi: Birden fazla bebek beklemeniz ve daha fazla amniyotik sivi üretmeniz nedeniyle tek bebek bekleyen anneden daha fazla kilo alirsiniz.
  Sirt agrisi: Gebelik hormonlarinin artmasi pelvik kemiginizin yumusamasina ve esnemesine neden olacagi için agir yük kaldirmayin ve durusunuza dikkat edin.
  Yorgunluk: Özellikle kansizlik yüzünden kendinizi çok fazla yorgun hissedeceksiniz bunu gidermek için et yiyin, folik asit ve demir ilaveleri alin.
  Hazim bozuklugu: Mideniz diyaframinizin arasinda sikisacagi için çok daha fazla hazimsizlik geçirebileceksiniz. Besin degeri olan içecekler ve çorba içmeli ve siklikla hafif yiyecekler yemelisiniz. Preeklampsi yüksek kan basinci ve dogum öncesi yapilan idrar tahlillerinde görülen protein ile ilgili olan ve özellikle gebeligin ileri safhalarinda ve ikiz bebek bekleyen annelerde görülebilen bir sorundur. Bu belirtiler plasentada olusur ve bebegin normal gelismesini önler. Bebegin ve plasentanin alinmasi hastaligi sonlandirir. Ciddi komplikasyonlar olusmadan bir hastaneye basvurulmasi zorunludur.


  BEBEGINIZI KAYBETMEK
  Böyle bir olasiliga hazirlikli olun ve olay gerçeklersirse kendinize psikolojik bir danisman bulun.


  ERKEN EVREDE DÜSÜK YAPMAK
  Ilk hamileliklerin yaklasik 1/3 ünde düsük gerçeklesebilmektedir. Düsük genelde ceninin dogru konuslanamamasi ya da rahim yolundaki bir eksiklikten kaynaklanabilir ve bu düsükler genellikle gebeligin ilk haftalarinda olusur.Siddetli adet dönemi kramplariyla belirti gösteren erken düsüklerde yine de fazla aci çekmeyebilirsiniz.Hayal kirikliginin getirdigi hormonal degisimlerle ugrasmak zorunda kalabileceksiniz.


  GEÇ EVREDE DÜSÜK ÖLÜ DOGUM
  Büyük bir ihtimalle nedeni plasental problemler ya da büyüyen ceninin agirliginin döl yolunda zayiflama yaratmasi olan ve genellikle 13-24 haftalik gebelikte görülebilen düsüklerdir. Dogum sancisina benzeyen küçük nöbetlerden sanci tedavisi görseniz bile kurtulamayabileceksiniz. Hamileliginizin sonlarina dogru bebeginizi kaybetmek size ve esinize tarifsiz bir aci verebilir. Sebebi her ne olursa olsun bu duygusal çöküntü esinizle araniza dahi girebilir. Dugularinizi doktorunuzla paylasin ve ölüm nedeni konusunda tam bir açiklama bekleyin. Ancak sunu unutmayin ki ilk bebeklerini kaybetmis pekçok çift daha sonra saglikli çocuk dünyaya getirmis ve mutlu bir biçimde yasamaktadir.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikler Forum Tarih
Gebelik Hastalıkları ve Tehlike Olasılığı Yüksek Gebelikler Gebelik ve Annelik 21 Mart 2010
Yüksek riskli gebelikler ne zaman oluyor? Gebelik ve Annelik 15 Ekim 2009
RiskLi GebeLikLer ve RiskLi GebeLikLerin Belirtileri Gebelik ve Annelik 8 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş