Zooloji Terimleri - Yumuşakçalar Nedir?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Zooloji Terimleri - Yumuşakçalar Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yumuşakçalar
  Suda ya da sulak yerlerde yaşayan yumuşak vücutlu, omurgasız hayvanlar kökü. (Özellikle karındanbacaklılar sınıfı çeşitli solucanlara arakonakçı olarak konumuzu ilgilendirmektedir.)
  T. : nâime Lat.: Mollusca İng.: molluscs Fr.: mollusques Alm.: Weichtiere

  Asalakbilim Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçalar
  Çok hücrelilerin (Metazoa), birincil ağızlılar (Protostomia) filumunun, ekstremite ve bölütleri olmayan, yumuşak vücutlu, iç organları örten manto denilen bir zardan salgılanan kabuk denen sert bir kalkerli örtü ile örtülü, vücudun art kısmında ayak denilen yüzmeye, sürünmeye vb. uygun değişiklikler gösteren kaslı bir organı bulunan, iyi gelişmiş bir yürek ve damar sistemleri, özel solunum organlarına sahip olan, genellikle ayrı eşeyli, gelişmelerinde çok kere trokofor larvası görülen, çoğu denizlerde, bir kısmı tatlı su ve karada yaşayan, ilkel yumuşakçalar (Amphineura), karından ayaklılar (Gastropoda), yassı solungaçlılar (Lamellibranchiata), kafadan ayaklılar (Cephalopoda) sınıflarını içine alan bir dal.
  T. : na'îmeler Lat.: Mollusca, molluscus: yumuşakça İng.: mollusks Fr.: moullusques Alm.: Weichtiere

  Biyoloji Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçalar
  (zooloji)
  T. : nâime Fr.: mollusques

  Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
  yumuşakçalar
  (zooloji)
  T. : nâime Lat.: molluscus Fr.: mollusques

  Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
  yumuşakçalar
  Yumuşak vücutlu, iç organları örten manto adı verilen bir zardan salgılanan sert kalkerli bir kabukla örtülü, vücudun arka kısmında yüzmeye, sürünmeye vb. işlere yarayan kaslı bir ayak organı olan, iyi gelişmiş bir kalple damar sistemleri ve özel solunum organlarına sahip bir şube.
  Lat.: Mollusca

  Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçalar
  Çok hücrelilerin (Metazoa), birincil ağızlılar (Protostomia) filumunun, ekstremite ve bölütleri olmayan, yumuşak vücutlu, iç organları örten manto denilen bir zardan salgılanan kabuk denilen sert bir kalkerli örtüyle örtülü, vücudun arka kısmında ayak denilen yüzmeye, sürünmeye vb. uygun değişiklikler gösteren kaslı bir organı bulunan, iyi gelişmiş bir yürek ve damar sistemleri, özel solunum organlarına sahip olan, genellikle ayrı eşeyli, gelişmelerinde genellikle trokofor larvası görülen, çoğu denizlerde, bir kısmı tatlı su ve karada yaşayan, ilkel yumuşakçalar (Amphineura), karından ayaklılar (Gastropoda), yassı solungaçlılar (Lamellibranchiata), kafadan ayaklılar (Cephalopoda) sınıflarını içine alan bir dal.
  İng.: mollusks

  Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçalar
  (Mollusca), (Lat. molluscus = yumuşakça) : Çokgözeli hayvanlardan birincil-ağızlılar (Protostomia) filumunun bir dalı. Ekstremite ve bölütleri olmayan yumuşak bir vücutları vardır ve çoğunluk kabuk denen sert bir kalkerli örtü ile örtülüdürler. Kabuk, vücudu saran ve katlanmış bir biçimde bulunan ve manto denilen bir zardan salınır. Vücudun ard kısmı ayak denilen kaslı bir organ meydana getirir. Ayak yüzmeye, sürünmeye, v.b. uygun değişiklikler gösterir. İyi gelişmiş bir yürek ve damar sistemleri vardır. Özel solunum organlarına sahiptirler. Genel olarak ayrı eşeylidirler. Gelişmelerinde çok kere trohofor larvası görülür. Çoğu denizlerde yaşarlar. Tatlı su ve karada yaşayanları da vardır. İlkel-yumuşakcalar (Amphineura), karından-ayaklılar (Gastropoda), yassı solungaçlılar (Lamellibranchiata), kafadan-ayaklılar (Cephalopoda) sınıflarını içine alır.
  Lat.: molluscus İng.: mollusks Fr.: moullusque Alm.: Weichtiere

  Zooloji Terimleri Sözlüğü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zooloji Terimleri Yumuşakçalar Forum Tarih
Veteriner ve Zooloji Terimleri - Yumuşakçamsılar Nedir? Diğer Hayvanlar 12 Eylül 2009
Zooloji Terimleri - Yumurtlayıcı Nedir? Diğer Hayvanlar 12 Eylül 2009
Zooloji Terimleri - Zırhlı Yayın Nedir? - Zırhlı Yayın Hakkında Diğer Hayvanlar 12 Eylül 2009
Zooloji Terimleri - Zigoten Nedir? - Zigoten Hakkında Diğer Hayvanlar 12 Eylül 2009
Zooloji Terimleri - Gagalıbalinagiller Nedir? - Gagalıbalinagiller Hakkında Diğer Hayvanlar 12 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş