Ziya Samedi (Ziya Samedi Kimdir? - Ziya Samedi Hakkinda)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ziya Samedi (Ziya Samedi Kimdir? - Ziya Samedi Hakkinda) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ziya Samedi, 1914 yılında Kazakistan’da Almatı’ya yakın Yarkand şehrinde doğdu. Çinlilerden çeşitli işkenceler gören Uygur Türkleri için kendisinin en ünlü romanı sayılan Kanlı Dağ’ı yazdı. Zaten Aslı ile Kerem, Ferhat ile Şirin’e benzeyen Uygurlar’ın ünlü epik şiiri Garip ve Senem’i sahnede oynanması için yazıya geçirdi.

  Samedi, 1937’de Uygur Türkleri’nin çektiği bu acıları romanlarında sürekli olarak işlediği ve milliyetçi bir kişiliğe sahip olduğu için Uygur entelektüellerini tutuklamayı kendisine alışkanlık haline getirmiş olan Sheng Shicai tarafından tutklandı ve 7 yıla mahkum edildi.

  1944’de Doğu Türkistan Ordusu’na katıldı ve albaylığa kadar yükseldi. Çin Hükümeti onu “etnik milliyetçi” olarak görüyordu ve çalışmalarını engelliyordu.Çin Hükümeti Uygur Türklerine ayaklarını çivilemek, kesmek ve daha iç karartıcı binlerce işkence yapmaktaydı.Bu işkencelerinde bugün hâlâ devam ettiği söylenmektedir.Ziya Samedi de ulusal özgürlüğü istediği için Çin Hükümeti’nin sürekli gözü önünde olan birisiydi.Eğitim için çok emek verdi.Eğitimini tamamladıktan sonra o zamanlar Sovyet Rusya’ya bağlı olan Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a kaçtılar.

  1980’de Samedi, Uygur Edebiyatı’na kazandırdıkları ve yaptığı çalışmalardan dolayı Kazakların Yazarı Ödülü ile şereflendirildi. Kitapları sadece Kazakistan’da yayınlanmıştır.

  ESERLERİ:
  Cıllar Sırrı (Yılların Sırrı), Kanlı Dağ, Garip ve Senem, Çin zindanlarında, Sevecen Ana, Gani Batur-Mayimhan, Ahmet Efendi, Bir Tane Sigara, Kaysılar Olgunlaştığı Zaman’dır.Ayrıca Samedi’nin Boynu Kesik adlı ünlü bir müzikali ve senayolaştırdığı 3 romanı (İli Nehri Boyunca, Kanlı Dağ, Garip ve Senem) bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ziya Samedi (Ziya Forum Tarih
Hasta ziyaretinde nelere dikkat etmeliyiz? Seviyeli-Ciddi Konular 19 Şubat 2016
Hasta ziyaretinde uyulması gereken kurallar kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 20 Mart 2014
Tarık bin Ziyad’ın Emevilere en önemli hizmeti ne olmuştur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
Ziya Gökalp'ın Sosyolojiye Katkıları Nelerdir Kısaca Biyografi & Otobiyografi 7 Ocak 2014
Aşkı Memnu Kitabının Özeti Halit Ziya Uşaklıgil Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş