Zitvatorok Antlaşması (11 Kasım 1606) Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Zitvatorok Antlaşması (11 Kasım 1606) Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zitvatorok Antlaşması (11 Kasım 1606) Hakkında Bilgi
  Zitvatorok Antlaşması 11 Kasım 1606


  Zitvatorok Antlaşması 11 Kasım 1606 tarihinde Osmanlı Devleti ve Habsburg Hanedanlığı arasında imzalanmış bir barış antlaşmasıdır.


  Osmanlı Devleti ve Avusturya İmparatorluğu 15 yıl süren uzun bir savaştan sonra yorgun düşmüşlerdi. Sultan I. Ahmet ve Avusturya adına Arşidük Matthias arasında, Estergon-Komorin arasındaki Zsitva suyunun Tuna Irmağına döküldüğü yerde imzalanan Zitvatorok Antlaşması'yla barış sağlandı.


  Antlaşmaya göre Eğri, Estergon, Kanije kaleleri Osmanlılarda, Rop ve Koman kaleleri Avusturyalılarda kalacaktı. Avusturya bir kereye mahsus olmak üzere 200.000 altın savaş tazminatı ödeyecekti. Osmanlı padişahı Avusturya İmparatoruna Roma İmparatoru (Kayser Kaizer) ünvanıyla hitap edecek, her üç yılda bir karşılıklı armağanlar gönderilecekti. Avusturya'nın Macaristan için ödemekte olduğu yıllık 30.000 altın vergi kaldırılacaktı. Zitvatorok Antlaşması Osmanlıların lehine gibi görünse de Osmanlı Devleti artık eski gücünde değildi. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti'nin Avusturya karşısındaki üstünlüğü sona ermiş, siyasi dengeler Osmanlı aleyhine bozulmaya başlamıştır.


  Bu antlaşmadan sonra, Osmanlı Avrupa'da önemli ölçüde toprak kazanamayacaktır. Hatta 17. yy'nin sonlarından itibaren toprak kayıplarına başlayacaktır. Prut Antlaşması hariç, bu antlaşma Osmanlı'nın imzalandığı en kârlı antlaşmadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zitvatorok Antlaşması Kasım Forum Tarih
Zitvatorok Antlaşması Önemi ve Maddeleri Kısaca Nelerdir Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014
Zitvatorok Antlaşması Nedenleri, Maddeleri ve Sonuçları Tarihi Bilgiler 2 Eylül 2011
Zitvatorok Antlaşmasının Sonuçları Nelerdir? Tarihi Bilgiler 15 Mayıs 2011
Zitvatorok Antlaşmasının Önemi Nedir? Tarihi Bilgiler 15 Mayıs 2011
Zitvatorok Antlaşması hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş