Zimuse Virusüne dikkat.

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda Dine tarafından 30 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zimuse Virusüne dikkat. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Avrupa’daki bazı motosiklet kulübü üyelerine zarar vermek amacıyla yazıldığı tespit edilen “Zimuse” adlı solucan, hedefinin dışına taşarak hızla dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit etmeye başladı.

  Win32/Zimuse.A” ve “Win32/Zimuse.B” olmak üzere iki versiyonu bulunan bu solucan, tüm disklerin MBR’si (Master Boot Record) üzerine kendi verisini yazıyor ve diskin üzerindeki veriye erişimi engelliyor. Bilgisayara bulaştıktan 7 veya 10 gün sonra aktive olan solucan, zeka (IQ) testi görünümünde ya da USB bellekler yoluyla yayılıyor

  [​IMG]


  Dünyanın önde gelen antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET’in yaptığı tespitlere göre “Zimuse” solucanı, Doğu Avrupa ülkelerindeki bazı motosiklet kulübü üyelerine zarar vermek amacı ile yazıldı. Kulüp üyelerini aşarak hızla yayılan solucan, Doğu Avrupa’daki bilgisayar tehditlerinin %90’ını oluşturur hale geldi. Burada da durmayan solucan ile ilgili son olarak tespit edilen en yüksek etkilenme oranı ise Amerika Birleşik Devletleri’nde. Bunu Slovakya, Tayland, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve diğer Avrupa ülkeleri takip ediyor.

  Nasıl yayılıyor?
  Solucan yayılabilmek için iki yöntem kullanıyor. Kendi kendine açılabilir ZIP dosyası ya da IQ testi olarak legal internet sitelerinin içine gizleniyor ya da USB bellekler gibi çıkarılabilir medyalar aracılığı ile yayılıyor. Hızlı yayılımında USB aygıtların rolü büyük. Solucan diskin içerisindeki veriyi şifreleyerek erişimi engellemek gibi bir yaklaşım sergilemiyor, bunun yerine fiziksel diskin MBR’sini (Master Boot Record) bozarak dosyalara erişimi tamamen imkansız kılıyor.

  İki çeşidi var ve hemen aktive olmuyor
  Bu güne kadar solucanın iki versiyonu olan Win32/Zimuse.A ve Win32/Zimuse.B yayılım ve aktivasyon zamanlaması açısından farklı yollar izledi. A versiyonu USB ile dağılıp aktive olmak için 10 gün beklerken, B versiyonu bulaştıktan 7 gün sonra aktive oluyor. Dahası B varyantında zarar vermeye başlaması için geçen zaman da 40 günden 20 güne inmiş durumda.

  Bombanın doğru kablosunu kesmek
  Doğru temizleme yöntemi kullanılmaz ise solucan anında zarar vermeye başlıyor. ESET’e göre bu tamı tamına bir bombayı etkisiz hale getirebilmek için hangi kabloyu kesmeniz gerektiği gibi kritik bir karar.

  ESET NOD32 Antivirus ve ESET Smart Security kullanıcıları bu tehdide karşı korunuyor. ESET yine de kullanıcılarını herhangi bir aksilik olasılığına karşın, önemli verilerini yedeklemeleri konusunda uyarıyor. ESET ayrıca “Zimuse Temizlere Aracını” yayınladı. Program şu adresten indirilebiliyor: http://www.eset.eu/download/ezimuse-remover
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zimuse Virusüne dikkat Forum Tarih
12 ülkede domuz gribi virüsüne rastlandı Yurt Dışı Haberler 1 Mayıs 2009
Kuş gribi virüsüne karşı aşı denemesi Genel Sağlık 29 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş