Zihin okuyan bilgisayar

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zihin okuyan bilgisayar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngiliz bilimadamları, insan hafızasını tarayarak karmaşık anıları ayrıştıran bir bilgisayar programı geliştiridi.
  Hatırlama sürecinde beyinde gerçekleşen farklılılar daha önce tespit edilmişti. İngiliz bilimadamları yaptıkları son araştırmada bunun bir adım ötesine geçmeyi başardı.
  Londra Üniversitesi’nden bilimadamların geliştirdikleri bilgisayar programı ile insanların hafızaları taranarak, farkı anılar birbirlerinden ayırt edilmesini mümkün kılıyor.
  Araştırma 10 gönllünün katılımıyla gerçekleşen bir dizi deneye dayanıyıor. Her bir gönüllüye 7 saniyelik üç farklı görüntü izlettirildi. Daha sonra, beyin aktivitelerinin izlendiği özel bir MRI (magnetic resonance imaging-manyetik rezonanas görüntüleyici) cihazına yerleştirilen gönüllülerden izledikleri görüntüleri rastgele olarak tekrar hatırlamaları istendi.
  MRI’dan elde edilen veriler, hazırlanan özel bilgisayar programı ile tekrar gözden geçirildi ve bu program sayesinde gönüllülerin hangi görüntüyü hatırladıkları yaklaşık yüzde 50’lik bir oranla doğru tahmin edildi. Bu oran rastgele yapılan tahminlerin çok üzerinde.
  'ANILARIN NASIL SAKLANDIĞI DA ÖĞRENİLECEK'

  Çalışmanın yürütücülüsü Prof. Eleanor Maguire daha önce sadece temel anıların tespit edilmeye çalışıldığı belirterek, son çalışmalarında “neredeyiz, ne yapıyoruz ya da nasıl hissediyoruz” gibi daha karmaşık anıları araştırdıklarını belirtti.
  “Artık karmaşık anıların nerede olduğunu biliyoruz” diyen Maguire’ye göre gelecekte anıların nasıl saklandığı ve zaman içinde nasıl değişikliğe uğradığı da anlaşılabilecek.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zihin okuyan bilgisayar Forum Tarih
Zihin Açan Dua, Zihni Açan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 5 Nisan 2012
Zihin İle İlgili Deyimler ve Açıklamaları Atasözleri & Deyimler 27 Şubat 2011
Zihinsel ve bedensel engellilerde diş tedavisi Ağız ve Diş Sağlığı 28 Nisan 2010
Metin2 Zihinsel Skill Sıralaması Ve Özellikleri Metin2 12 Mart 2010
Zihinsel Süreçler Psikoloji 25 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş