'Zeytinyağı kalp-damar hastaları için zararlı'

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 17 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  'Zeytinyağı kalp-damar hastaları için zararlı' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu, sınırsızca zeytinyağı tüketiminin yanlış olduğunu söyledi. Kalp hastaları için, zeytinyağı dahil tüm yağların zararlı olduğunu belirten Dr. Kınıkoğlu, kalp hastalarının beslenmelerinde yaptıkları hataları ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı:

  * Kalp hastaları için zeytinyağı yararlı mı?
  Kalp hastaları için, zeytinyağı dahil tüm yağlar zararlı. Bu konuda da, aynı yumurta meselesinde olduğu gibi, normal insanlarla kalp hastalarını ayırmak lazım. Eğer, "Tereyağı mı daha zararlı zeytinyağı mı?" diye sorarsanız, tabii ki cevabım hiç düşünmeden "Tereyağı daha zararlı" olur. Ama "Zeytinyağı kalp hastaları için faydalı mı?" diye sorarsanız, cevabım kesinlikle "Hayır!"

  DOYMUŞ YAĞ İÇERİYOR
  * Şimdiye kadar zeytinyağının hep faydalı olduğu söyleniyordu, peki en zararsız yağ hangisi?
  Zeytinyağı kalp krizi geçirmiş insanlar için, boyun damarlarında darlık olanlar için, felç geçirmiş ve beyin damarlarında sorun olan hastalar için kesinlikle zararlı. Bu yüzden de hastalığın derecesine göre ya hiç kullanılmamalı ya da çok az miktarda kullanılmalı. Doymamış yağ olduğu için zeytinyağının kalbe faydalı olduğunu iddia edenler; zeytinyağında az da olsa doymuş yağ olduğunu unutuyor. Tüm bitkisel yağların içinde de, zararlı olduğunu kabul ettiğimiz doymuş yağlar var. Örneğin; zeytinyağının 100 gramında 73 gram tekli doymamış, 11 gram çoklu doymamış yağ varken, 14 gram da doymuş yağ vardır. Bazı kalp hastalarının faydalı diye zeytinyağına ekmek banıp yediklerini duyuyorum. Bu kişiler zararsız yağların yanında, damarlarını tıkamak için yetecek kadar doymuş yağ da alıyorlar.

  ÇOK AZ TÜKETİN
  * Zeytinyağını kalp hastalarının hiç mi yememesi gerekiyor?
  Kalp damarlarınızda sorun varsa sakın yemeyin ya da olabilecek en az miktarda yiyin. Kalp damarlarınızda sorun yoksa, hiçbir risk faktörünüz bulunmuyorsa tadını çıkarın. İster ekmek banın, ister salataya boca edin... Buna karşılık ailenizde kalpten erken ölenler varsa, sigara içiyorsanız, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi önemli risk faktörleriniz varsa tüm yağları olduğu gibi zeytinyağını da kullanırken dikkatli olun, aşırıya kaçmayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'Zeytinyağı kalp damar Forum Tarih
Sağlıksız ve düzensiz beslenmenin kalp ve damar sağlığına etkileri nelerdir kısaca Diyet Beslenme 7 Ekim 2017
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş