Zeytin Ve Zeytinyağı Üretimi Paneli Mardin'de Yapıldı

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zeytin Ve Zeytinyağı Üretimi Paneli Mardin'de Yapıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zeytin Ve Zeytinyağı Üretimi Paneli Mardin'de Yapıldı
  [​IMG]
  Zeytin ve zeytinyağı sektöründe mevcut sorunlara ortak akıl oluşturarak çözüm yolları bulmak ve sektörde güç birliği oluşturarak çözüm yollarını hayata geçirmek için yola çıkan Zeytin dostu Derneği, 7.Ortak Akıl ve Güç birliği Toplantısı’nı Mardin de gerçekleştirdi. Mardin Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü ev sahipliğinde, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya Mardin Valisi Hasan Duruer, Zeytin Dostu Derneği Başkanı Metin Ölken, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Ali Nedim Güreli ve Türkiye’nin farklı zeytincilik bölgelerinden 200’e yakın sektör temsilcisi katıldı.
  Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin ve ilçelerinde zeytincilik yapacak tesislerin bulunmadığını belirterek, "Zeytincilik yapacak tesislerimiz yok, ama burada zeytincilik tarih boyunca önemli bir yer almıştır. Elde edilen ürünleri yeteri derecede değerlendiremiyoruz. Tarıma elverişsiz alanları zeytin ağacı dikerek en iyi şekilde değerlendirebiliriz. Ormanlık alanların büyük bir bölümü buna müsaittir. Mardin ve yöresi zeytincilik alanında umut vaad ediyor. Tarımda sevindirici gelişmeler yaşanıyor. GAP projesi ile 100 bin hektar sulu araziye sahip olacağız. Buda nereden baksanız 100 bin kişilik istihdam alanı demektir. Bu yıl herkese zeytin fidanı dağıtımında bulunduk. 26 bin fidan dağıttık. Halhallı cinsini geliştirmeyi hedefliyoruz. Halhallı çeşidi yüzde 82 oranında et yüzde 21 oranında da yağ içermektedir. Mardin ilimiz zeytincilikte istikbal vaat ediyor" dedi.
  Zeytin ve Zeytinyağı Dostu Derneği Başkanı Metin Ölken, Zeytinin ana vatanı Mezopotamya ve Mardin bölgesi olduğu için zeytincilik gelişimine katkı sağlamak amacıyla Mardin de toplantıyı düzenlediklerini söyledi.
  Ölken, "Şu an Mardin bölgesinde 550 bin ağaç bulunuyor ama bunu milyonlarla ifade edilecek rakamlara çıkarmak gerekiyor. Türkiye olarak hedefimiz çok büyük. Ama genel olarak yapısal problemlerin çözülmesi gerekiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da çabalarıyla zeytin ağaç varlığımız 180 milyona ulaştı. Bakanlığın 2012 yılı için büyük hedefleri var. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde sektörün mevcut büyüklüğünün 3 katına çıkması bekleniyor. Ancak sadece ağaç varlığını artırmak yetmiyor. İç ve dış piyasada tanıtımlar yaparak tüketimi ve ihracatı artırmak gerekiyor. Ciddi bir iç tanıtım faaliyeti yapılmadığı halde son yıllarda kişi başına zeytinyağı tüketiminin 1,5 kiloya kadar çıktığını gözlemliyoruz. Yakalanan bu yükselme ivmesinin kaybedilmemesi için sektörün desteklenmesini istiyoruz. Zeytin milli ürünümüzdür. Yunanistan da kişi başına yıllık 15 kilo zeytinyağı tüketimi olurken, Türkiye’de bunun 20 kat altında olduğunu görüyoruz. Türkiye'de 3 ile 5 bin arasında değişen rakamda aile, geçimini zeytincilikten sağlıyor. Aynı tempo ile ağaç dikmeye devam edersek 10 yıl sonra 600-700 bin aile hiç kimseye muhtaç olmadan geçimlerini zeytinden sağlayacaklardır. Son 8 yılda zeytin ağacı dikiminde gösterdiğimiz performansı gösterirsek, zeytin ve zeytinyağında fiyat belirleyici hale gelen kalkınmada olan dünyanın ilk ülkesi oluruz " dedi.
  "562 BİN ZEYTİN AĞACINDAN 5.5 TON ÜRÜN ELDE EDİLİYOR"
  Mardin'de zeytincilik denilince akla ilk olarak Derik ilçesi ve Merkez ilçeye bağlı Dara Bölgesinin geldiğine dikkat çeken Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, Derik, halhalli zeytin çeşidinin gen merkezi olmasına rağmen, zeytin tarımı, ilimiz tarım arazisinin ancak % 0,5 lik kısmında yapılmaktadır. İlimizde yaklaşık olarak 562.000 adet zeytin ağacından 5.500 ton ürün elde edilmektedir” dedi. Elde edilen ürünün iyi değerlendirilmediğini savunan Çebi şunları söyledi: "Yeşil ve siyah olum dönemlerinde toplanan zeytinler salamura yapılarak tüketilmekte, bir kısmı da yağlık olarak diğer illerde işlenerek değerlendirilmektedir, ilimizde henüz zeytin işleyecek tesis bulunmamaktadır. Ancak bölgemizde zeytincilik çok uzun yıllar öncesinde var olmakla birlikte modern bahçe tesisleri son yıllarda kurulmaya başlanmıştır. Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerle; Ayvalık, Domat, Halhalli, Kilis yağlık, Nizip yağlık bölgenin zeytin çeşitleri yanında gemlik çeşidi de yetiştirilmeye başlanmıştır. Bunların yanında mahalli: Zoncuk, belloti, mavi, hurseki, ağlış gibi yerel çeşitler de mevcuttur. Derik ilçemizle özdeşleşen Halhalli çeşidinin et oranı % 82 olup yağ içeriği ise % 21 civarındadır"

  kiziltepeajansi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zeytin Zeytinyağı Üretimi Forum Tarih
Organik Zeytinyağı Üretimi Doğa ve Bitkiler 13 Eylül 2011
Zeytinyağı Nasıl Üretilir - Zeytin Yağı Üretimi Doğa ve Bitkiler 3 Mart 2011
Zeytinyağı fabrikaları hangi bölgede bulunur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Şubat 2014
Zeytinyağı Soframıza Gelene Kadar Hangi İşlemlerden Geçiyor Mutfağımız Yemeklerimiz 17 Ocak 2014
Zeytinyağının Saçlara Faydaları Nelerdir? Güzellik & Bakım 2 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş