Zeyköyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Zeyköyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zeyköyü Sivrihisar - Eskişehir - Zeyköyü Köyü - Sivrihisar - Zeyköyü Köyü Hakkında  Zeyköyü, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: ŞEFİK KÜÇÜK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (222) 723 21 24
  Cep Telefonu: 0 (535) 280 16 60

  Tarihi
  Zey köyü çorumdan gelen yörük boyu çorukoğulları ile yozgattan gelen bozokların gelmesiyle kurulmuştur.manav köyüdür.erdelikaralar aydının teke yöresinden kargalı yöresine gelmişlerdir.dedelerimizden karamustafanın babası gelmiştir.aydın yöresinden gelmiştir.osmanlı imparatorluğunun polatlı kürt baş edemeyince bunları polatlı yöresine yerleştirmiştir.polatlı kargalı köyünde takeliler olarak geçmiştir.kürt haraca kesmiştir belba yani koç dedenin babası bunlarını birini öldürmüş gelmiştir.kara mustafa dede atatürk yardım etmiş çok büyük toprak parçası vermiştir.köy kurtuluş savaşında çanakkale yemende çok sayıda şehit vermiştir.çerkezler boşnaklar ise sonra köye yerleşmiştir.%90 manav kökenli insanlardan oluşur.çok sayıda subay astsubay uzman çavuş tsk çalışmaktadır.çilefeler çorukoğludur uzlar ise bozoktur.başlar ise kepen köyünden gelmiştir manavdırlar.erdelikara tekelilerdir ve türkmendir.çerkez boşnak türkmen manavda olsak manav olarak isimlendirmekteyiz

  Kültür
  -

  Coğrafya
  Eskişehir iline 131 km, Sivrihisar ilçesine 31 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 351
  1997 319

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - ŞEFİK KÜÇÜK
  2004 - Şefik Küçük
  1999 - Hüseyin Erdelikara

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net​
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş