zeus zeus kimdir zeus hakkında

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. zeus zeus kimdir zeus hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  zeus zeus kimdir zeus hakkında
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Zeus, Yunan mitolojisinde gök yüzünün tanrısı ve Olympos Dağı'nın tek sahibidir.

  Eski Yunan mitolojisinde bütün tanrıların tanrısı ” Zeüs ” tür. Sonradan Eski Roma’ya da geçençok tanrılı sistemde,Roma mitolojisindeki tanrılar tanrısı “Jüpiter” olarak belirtilmiştir.

  Yunan mitolojisine göre, Zeüs kendinden önce egemen olan Kronos ile Rhea’nın oğludur. Kronos, cinlerin başkanı olan kardeşi Titan’la bir anlaşma yapmış ve bu anlaşma gereğince, bir oğlu doğarsa onu yiyeceğine söz vermişti. Fakat oğlu doğduğu zaman, karısı Rhea onu kandırdı. Kocası Kronos’a, Zeüs yerine kundaklanmış bir kaya parçasını yutturdu. Oğlu Zeüs’ü de Girit dağlarına gizledi. Zeüs burada Amalita adındaki bir keçinin sütüyle besleniyordu.

  Nice sonra varlığını haber alan amcası Titan, Zeüs’ün babası Kronos’u tahtından indirdi. Zeüs de babasının yardımına yetişti. Titan’ı sürgüne gönderdi ama Kronos oğlu Zeüs’den korkuyor, ona güvenemiyordu. Bunun üzerine,Zeüs öz babasının tutumundan bezginlik getirerek, kendini pusuya düşürmek isteyen Kronos’u da sürgüne gönderdi.Kardeşlerine denizi ve Cehennemi verdi, kendi de yerle göğün efendisi oldu. Poseidon (Roma mitolojisinde Neptün) denizlere, Plüto da yeraltına hükmedeceklerdi. Böylece tanrılar tanrısı olan Zeüs, tanrılar arasında geçerli bir düzen kurdu. Yasalar koydu.

  Olimpus dağında yaşayan Zeüs, dünyanın ve göklerin yönetimi için sık sık öteki tanrılarla toplantılar düzenler, onlara buyruklar verirdi. Zaman zaman da yıldırımdan yapılmış arabasıyla,elinde kalkanı,tabiat kanunlarına hükmetmek amacıyla gezilere çıkardı. Yüksek dağların tepeleri, ulu meşeler ve kartallar Zeüs’ün en çok sevdiği şeylerdi. Dolayısıyla ,bunların hepsi eski Yunanlılar tarafından kudsal sayılırdı.

  Yunan mitolojisinin en renkli tiplerinden biri olan Zeüs, sınırsız bir kudrete sahipti. Hakkında birçok efsaneler, söylentiler düzenlenmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - zeus zeus kimdir Forum Tarih
Zeus (Zeus Kimdir? - Zeus Hakkında) Biyografi & Otobiyografi 11 Ekim 2008
Zeus Quest Java Game (Java Oyun) Java Oyunları 25 Ağustos 2010
Zeus - Lord of Olympia Diğer Oyunlar 28 Ocak 2010
Dülger (Zeus faber) Akvaryum - Balık Dünyası 26 Aralık 2009
Zeus - Lord of Olympia Diğer Oyunlar 28 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş