Zencefil Nasıl Kullanılır

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Zencefil Nasıl Kullanılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ]
  Zencefil Nasıl Kullanılır


  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Zencefil (Zingiber officinale), zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir.


  [​IMG]


  Şifalı bir bitki türüdür. Baharat olarak kullanılır. Dünyanın bir çok mutfağında genelde kök olarak kullanılır. Güney Çin'den gelen Zencefil, önce Hindistan'a; ardından Güneydoğu Asya'ya, Batı Afrika'ya ve Karayipler'e yayılmıştır. Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır. Çöreklere katılır. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır.


  Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler var. Taze zencefil etken madde bakımından daha zengin; % 80 su, % 2 protein, % 1 yağ, % 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefilde su oranı % 10'dur.
  Zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atici etkileri bulunuyor. Zencefil kan damarlarını açar, terleme ve sıcaklık yapar, kalbi canlandırır. Mutfakta çorbalara, patates, sosis, çeşitli dolmalar, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, çeşitli sebzelere, meyva salatasına, çeşitli pastalara, keklere katılır.


  Londra’da St. Bartholomew hastanesinde yapılan bir klinik çalışmada, zencefilin hastaların anesteziden uyanınca gösterdikleri bulantı ve kusma belirtilerini antiemetik ilaçlardan daha çok önlediği ortaya çıktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zencefil Nasıl Kullanılır Forum Tarih
Zencefille Nasıl Zayıflanır Diyet Beslenme 1 Aralık 2010
Zencefil Turşusu Tarifi - Zencefil Turşusu Nasıl Yapılır Mutfağımız Yemeklerimiz 24 Eylül 2010
Ballı Zencefilli Limonata Tarifi - Ballı Zencefilli Limonata Nasıl Yapılır İçecekler ve Çorbalar 26 Temmuz 2010
Zencefilli Patates Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 10 Aralık 2011
Kuranı Kerimde Zencefil Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş