Zemzem kuruyor mu?

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda DilzaR tarafından 9 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Zemzem kuruyor mu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'Zemzem suyu kuruyor' iddialarını Mekke Belediye Başkanı Usame Al Bar, sert bir dille yalanladı...

  [​IMG]


  Yeni Kabe projesini star’a anlatan Mekke Belediye Başkanı Usame El Bar, seneye aynı anda 2 milyon hacının Kabe’yi tavaf edebileceğini söyledi. El Bar, projeyle Kabe’deki Ömer Dağı’nın da dümdüz edileceğini söyledi.
  MİLYONLARCA müslüman hacı adayını ağırlayan Mekke Belediye Başkanı Usame El Bar, Mekke’nin yeni yüzü, Zemzem’in kuruduğu iddiaları, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri ve daha bir çok soruyu star okuyucusu için yanıtladı.
  Dosya:/dosya/icerik/081209-023254-h09k1.jpgUsame El Bar, star ekibini ağırladığı ve arkasında son üç Suudi Arabistan Kralı’nın resminin yer aldığı şaşaalı odasında sorularımızı yanıtladı. İlk konu herkesin konuştuğu Kabe’nin genişletilmesi çalışmaları. El Bar, Mekke’nin çehresinin değiştirilmesi projesinin Kral Abdullah’ın emri olduğunu söyleyerek ‘Projenin ilk ayağı Kábe’deki ibadet alanının genişletilmesini kapsıyor, Şu ana kadar Kábe’nin etrafındaki, özellikle kuzey bölümündeki bin konut yıktırıldı’ dedi.
  ÖMER DAĞI TRAŞLANACAK
  USAME El Bar, ‘Eskiden Kábe’de 300 bin kişi aynı anda ibadet yapabiliyordu. Eklediğimiz katlar sayesinde bu rakamı bir milyona kadar çıkarmıştık. Tavaf alanına eklenecek katlar ve yeni avlu sayesinde 2 milyon kişi aynı anda ibadet yapabilecek’ dedi. Kabe’nin duvarlarının hemen dışında Hac döneminin bitmesini bekleyen iş makinalarının Ömer Dağı’nı dümdüz edeceğini açıklayan El Bar, bu sayede Kabe’nin avlusunun da genişleyeceğini belirtti. ‘Genişlemeyi sadece dikey değil, yatay anlamda da yapacağız. Ömer Dağı’nın traşlanmasıyla kazandığımız yeni alanı avlu olarak kullanacağız, alan Kabe’den 250 metre öteye kadar genişleyecek’ diyen El Bar, projenin ilk ayağının Safa-Merve tepesi arasında inşa edilen ‘Say’ alanı olduğunu söyledi. El Bar, ‘Say alanını 3 katlı yaptık. Daha önce 20 metre olan genişliği 40 metreye çıkardık’ dedi.
  MEKKE’NİN TRAFİK SORUNU
  MEKKE, hac döneminde 4 milyona yaklaşan nüfusu nedeniyle, trafik sorununun en yoğun yaşandığı kent. Öyle ki hacı adayları, uzaklığına aldırmadan çoğu zaman yürümeyi, tercih ediyor. El Bar, sorunun çözümü içim üç planı olduğunu söylüyor. ‘İlki mevcut yolları genişletmek. İkincisi, Mekke’ye kuzey, güney, doğu ve Batı istikametinden gelen direk yollar yapmak. Üçüncü plan ise şehiriçi alternatif taşıma sistemi. Monorail tren sistemi ve hızlı tren projesi de tamamlandı. Bayramdan sonra çalışmalar başlanacak.’
  KRAL ÖZEL SEVGİ BESLİYOR
  KRAL Abdullah’ın Türkiye’ye özel bir sevgi beslediğini söyleyen El Bar, ‘Türkiye kardeş bir ülke. Kral Abdullah’ın, Cumhurbaşkanınız Abdullah Gül ve Başbakanınız Recep Tayyip Erdoğan’la çok iyi ilişkileri var. Aramızdaki bağların daha da kuvvetlenmesi gerek’ dedi.
  Zemzem kuruyor mu?
  Son dönemde artan ‘Zemzem kuyusu kuruyor’ açıklamalarına gülen Mekke belediye başkanı, Zemzem’in Allah-ü teala’nın Müslümanlara bir nimeti olduğunu hatırlatıyor. El Bar, ‘zemzem islamiyete göre kutsaldır. Mekke’nin susuz kaldığı, yer altı sularının kuruduğu dönemlerde bile, zemzemin seviyesinde bir alçalma olmadı. Zemzem kuyusu’ndan ne kadar çok su çekerseniz o kadar fazla doluyor kuyu. Eksilme söz konusu bile değil’ dedi.

  star


  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zemzem kuruyor Forum Tarih
Zemzem Suyu İçerken Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Zemzem Suyu Neden Ayakta İçilir Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011
Zemzem Suyu Nasıl İçilir Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011
Zemzem Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Zemzem İçme Âdâbı ve Zemzem İçerken Yapılacak Duâ Dini Sohbetler Dini Forum 9 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş