zekayi arttran sapka

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 18 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  zekayi arttran sapka konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim adamları, başa takıldığında beynin düşünme kapasitesini ve yaratıcılığını arttıran bir şapka [​IMG]geliştirdi.

  Dustin Hoffman’ın Oscar ödüllü “Yağmur Adam” filminden esinlenen Avustralyalı bilim adamları, başa takıldığında beynin düşünme kapasitesini ve yaratıcılığını arttıran bir şapka geliştirdi.

  Sydney Üniversitesi’nce üretilen “manyetik nabız” tekniğiyle çalışan şapka, beynin işleyiş biçimini değiştirebiliyor. Uzmanlara göre, beynin baskın olan sol yanı, ayrıntılara önem vermeyip olayları bir bütün olarak algılamaya yatkın. Sağ taraf da detayları yakalamaya çalışıyor ancak sol daha güçlü olduğu için topladığı bilgiler bilinçaltına itiliyor. “Düşünen şapka” ise beynin fazla çalışan sol kısmının “kanalını” değiştirip daha yavaş çalışmasını ve sağ bölümün normalden daha aktif hale gelmesini sağlıyor. Deneylerde şapkayı 15 dakika takan gönüllülerde bile sanatsal ve matematiksel becerilerin önemli bir oranda güçlendiği gözlemlendi. Ancak şapkanın etkisi henüz sadece bir saat sürüyor. İcat için daha önce depresyon ve şizofreni tedavisinde kullanılan beyni manyetik dalgalarla harekete geçirme tekniğinden faydalanıldı. Teknoloji kusursuz hale getirilirse şapka yeni fikirlerin üretilmesi için de kullanılabilir.

  NASIL ÇALIŞIYOR?

  1. İçinde eletrik akımına bağlanan sekiz şeklinde bir mıknatıs bulunan şapka başa yerleştiriliyor. Birbirine geçirilmiş bir deste telden oluşan mıknatıs sol kulağın yanına getiriliyor.

  2. Çok küçük boyuttaki manyetik nabızlar, beynin detaylara önem vermeyen ve beynin sağ kısmını bastıran sol taraftaki elektrik akımının düzenini bozuyor.

  3. Beynin sağ kısmı tarafından toplanan ve kişi farkında olmadan bilinçaltında saklanan ayrıntılar açığa çıkıyor. Yaratıcı ve çözümsel yetenekler güçleniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - zekayi arttran sapka Forum Tarih
Gen Nakliyle Zekayı Yükseltmek Genel Sağlık 8 Mayıs 2010
Zekâyı etkileyen etmenler Psikoloji 9 Şubat 2010
Refleksoloji Çocuklarda Zekayi Arttiriyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 28 Haziran 2009
Karşılıklı oyun zekâyı geliştiriyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 27 Mayıs 2009
Fast food zekayı bozuyor Çocuk Yemekleri 19 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş