Zeka ile ilgili Kompozisyon örneği

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Zeka ile ilgili Kompozisyon örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zeka ile ilgili Kompozisyon örneği

  Zeka tanımı tam olarak yapılamamış, farklı çalışma alanlarına konu edilmiş, hakkında çeşitli tezlerin ortaya atıldığı bir kavramdır. Kısaca birçok zihinsel yeteneğin bir araya gelerek canlının çevresi, diğer canlılar, bilgi ile bağ kurmasıdır.

  Zekanın yaşa göre farklı gelişim dönemleri geçirdiği kabul edilir. Buna göre zeka en çok doğumdan sonraki ilk iki yıl içerisinde gelişir. Canlı hayatında gelişmelerin sürdüğü kritik dönemler vardır. Kişi belli dönemlerde belli şeyleri daha kolay ve kalıcı şekilde öğrenir, bu zekanın gelişimi ile ilgilidir. Örneğin; iki yaşındaki bir çocuk soyut kavramları anlayıp tanımlayamazken gözle görüp elle tuttuğu şeyleri tanır, bilir ve tanımlar.

  Çevre ve kalıtım zekayı etkileyen iki ana etmendir. Kalıtım ile gelen olumlu ya da olumsuz unsurlar sonraki öğrenmeleri etkiler. Çevre de bireyin zeka gelişiminde önemli rol oynar. Kültürel, sosyal, ekonomik çevre bireyin zeka gelişimini hızlandırabilir ya da yavaşlatabilir.

  Beynin farklı alanlarda farklı kısımlarının daha çok çalıştığı kabul gören bir gerçektir. Bu alanda Howard Gardner isimli profesörün yaptığı “çoklu zeka kuramı”çalışması oldukça kabul görür. Çoklu zeka kuramına farklı zeka türleri vardır, her birey bu türlerle donatılmış olarak doğar, fakat zamanla bunların bazılarını geliştirip bazılarını kaybedebilir. Eşit çalışma ile tüm zeka türlerini geliştirmek de mümkündür. Çoklu zeka kuramına göre başlıca zeka türleri şöyledir: sözel- dilsel, mantıksal- matematiksel, görsel- kuramsal, bedensel- kinestetik, müziksel- ritmik, sosyal, içsel, doğacı zeka.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zeka ilgili Kompozisyon Forum Tarih
Zeka İle İlgili Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 4 Ocak 2014
Zeka İle İlgili Kompozisyon - Zeka Hakkında Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 9 Nisan 2013
Zekat ve sadaka ile ilgili ayetler ve meali nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Zeka İle İlgili Özlü Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 5 Eylül 2011
Zekat Vermek İle İlgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 18 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş