Zeka artıran şapka !

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Zeka artıran şapka ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Bilim adamları, başa takıldığında beynin düşünme kapasitesini ve yaratıcılığını arttıran bir şapka geliştirdi.

  Dustin Hoffman’ın Oscar ödüllü “Yağmur Adam” filminden esinlenen Avustralyalı bilim adamları, başa takıldığında beynin düşünme kapasitesini ve yaratıcılığını arttıran bir şapka geliştirdi.
  Sydney Üniversitesi’nce üretilen “manyetik nabız” tekniğiyle çalışan şapka, beynin işleyiş biçimini değiştirebiliyor. Uzmanlara göre, beynin baskın olan sol yanı, ayrıntılara önem vermeyip olayları bir bütün olarak algılamaya yatkın. Sağ taraf da detayları yakalamaya çalışıyor ancak sol daha güçlü olduğu için topladığı bilgiler bilinçaltına itiliyor.
  Düşünen şapka” ise beynin fazla çalışan sol kısmının “kanalını” değiştirip daha yavaş çalışmasını ve sağ bölümün normalden daha aktif hale gelmesini sağlıyor.
  Deneylerde şapkayı 15 dakika takan gönüllülerde bile sanatsal ve matematiksel becerilerin önemli bir oranda güçlendiği gözlemlendi. Ancak şapkanın etkisi henüz sadece bir saat sürüyor. İcat için daha önce depresyon ve şizofreni tedavisinde kullanılan beyni manyetik dalgalarla harekete geçirme tekniğinden faydalanıldı. Teknoloji kusursuz hale getirilirse şapka yeni fikirlerin üretilmesi için de kullanılabilir.
  NASIL ÇALIŞIYOR?
  1. İçinde eletrik akımına bağlanan sekiz şeklinde bir mıknatıs bulunan şapka başa yerleştiriliyor. Birbirine geçirilmiş bir deste telden oluşan mıknatıs sol kulağın yanına getiriliyor.
  2. Çok küçük boyuttaki manyetik nabızlar, beynin detaylara önem vermeyen ve beynin sağ kısmını bastıran sol taraftaki elektrik akımının düzenini bozuyor.
  3. Beynin sağ kısmı tarafından toplanan ve kişi farkında olmadan bilinçaltında saklanan ayrıntılar açığa çıkıyor. Yaratıcı ve çözümsel yetenekler güçleniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zeka artıran şapka Forum Tarih
Başarı için çalışmak mı zeka mı önemli münazara Sorular ve Cevaplar 23 Kasım 2016
Zekat kimlere farzdır ve kimlere verilir Oruç-Hac-Zekat 3 Aralık 2014
Başarıda Zeka mı çalımak mı önemli münazara kısa Eğitim Bilgileri 6 Haziran 2014
Zekat, sadaka, hac, umre ve kurban nedir? Dini Terimler Sözlüğü 5 Mart 2014
Zekat ve sadaka ile ilgili ayetler ve meali nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş