Zekânın Tanımları Ve Tarihsel Gelişimi

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zekânın Tanımları Ve Tarihsel Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekânın Tanımları Ve Tarihsel Gelişimi  Zekâ diğer pek çok psikolojik değişken gibi doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri hatta en önemlilerinden. Psikoloji bağımsız bir bilim dalı olmadan önce de zekâ ya da zekâ yerine konulan kavramlar üstüne çok şey söylendi ve yazıldı. Bugünkü testler anlamında zekâyı ilk ölçme girişimi Fransa'daki okullarda öğrenme güçlüğü olan çocukların normallerden ayrılması amacıyla geliştirilen Binet-Simon (1905) testiyle başladı. Binet'ye göre zekâ bellek alanı duyum keskinliği ve tepki hızı gibi basit zihni öğelerle değil kavrama hüküm verme akıl yürütme (ve 'düşünceye belirli bir yön verme' 'düşünceyi arzu edilen bir gayenin gerçekleşmesine intibak ettirme' ile 'kendi kendini eleştirme/kendi yanlışlarını bulup düzeltme') gibi karmaşık işlemlerde kendini gösterir. Bu karmaşık zihni etkinlikleri duyumları ölçer gibi dakik olarak ve doğrudan doğruya ölçmek mümkün değildir. Bireyin zekâsı hakkında güvenilir bir fikir edinmenin yolu bireyi çözümü yüksek zihni işlemlerin kullanılmasını gerektiren problemlerle karşı karşıya getirmek ve bireyin yaptıklarını objektif olarak saptamaktır. (Toker ve ark. 1968: s. 22-23).

  Binet-Simon ölçeği 1908 yılında yaşa göre tekrar düzenlendi ve bazı değişiklikler yapıldı. 1912 yılında Stern bireyin zekâ yaşının takvim yaşına bölünmesiyle elde edilen Zekâ Bölümü 'nü ( IQ ) önerdi. Binet-Simon ölçeği ABD'de 1916 yılında Terman tarafından geliştirilerek 3 ve 16 yaş grubu için standartlaştırıldı ve ölçek Stanford-Binet Zekâ Ölçeği adını aldı.


  937 Terman ve Merrill revizyonunda da amaç genel yeteneği ( g ) değerlendirmekti; soru sayısı 90'dan 129'a çıkarıldı ve L-M formları yapıldı. Sözel yeteneği ölçen sorular ağırlıkta olduğundan Stanford-Binet testi zekâdan çok okul başarısını ölçtüğü yönünde eleştirilmeye başlandı. 1960 Terman ve Merrill revizyonunda ise Stanford-Binet testinde bir oran olan Zekâ Bölümü yerine ortalaması 100 standart sapması 16 olan sapma IQ puanı kullanılmaya başlandı. Terman-Merrill 1973 revizyonunda Stanford-Binet testinde pek fazla değişiklik yapmadı. 1986 revizyonunda (Thordike Hagen ve Sattler) Stanford-Binet testine sayısal ve sözel yetenek yanında soyut-görsel yeteneği ve kısa süreli belleği ölçen maddeler eklendi (Daniel 1997). Tüm dünyada en yaygın kullanımda olan Wechsler ölçeklerinde de zekânın bir bütün (g) olduğu sayıltısı yatar. Wechsler'e göre zekâ kişinin çevresini algılama çevreyle başedebilme gibi yeteneklerini kapsayan genel bir doğal kapasitedir; zekâyı ölçen testler maddelerle (item) o maddelere tepki veren birey arasında özel bir iletişim biçimidir.


  Tüm Wechsler ölçeklerinin yapıları hemen hemen tümüyle benzerdir: WPPSI (okul öncesi) WISC (çocuklar) ve WAIS (yetişkinler) ölçekleri genel olarak Sözel (genel bilgi muhakeme aritmetik benzerlik kelime hazinesi) ve Performans (resim tamamlama resim düzenleme küplerle desen parça birleştirme şifre) alt testlerinden türetilen bir tek puan sağlarlar.


  1939 Wechsler Bellevue Form I 'i 1944 yılında Form II takip etti; 1949 yılında 5-15 yaş grubu için Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC); 1955 yılında 16 yaş ve üstü için Wechsler Yetişkinler Zeka Ölçeği (WAIS) geliştirildi. WISC'in 1974 revizyonunda (WISC-R) alt testlerin veriliş sırası karıştırılarak yaş grubu 6-16'ya çıkarıldı. WISC-R'ın 1974 versiyonu Savaşır ve Şahin (1988) tarafından kültürümüze uyarlanmış ve standartlaştırılmış olup yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.


  Wechsler ölçeklerinin son revizyonlarında (WISC-III 1991) genel zekâ (g) görüşü yerini korumakla birlikte; sözel kavrama algısal organizasyon işlem hızı ve çeldirilemezlik şeklinde 4 faktör puanı önerilmiş; WAIS-III'de ise kapsama akıcı zekâ (yeni sorunları muhakeme) eklenmiştir (Daniel 1997). Yukarıda kısaca özetlenen yaygın kullanımda olan iki ölçekten başka grup testleri olan ve I. Dünya Savaşı yıllarında kullanılan Ordu Alfa-Beta Testleri Raven Standart İlerlemeli Matrisler Testi gibi daha pek çok zekâ testi de geliştirilmiş ve kullanılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zekânın Tanımları Tarihsel Forum Tarih
Duygusal Zekanın Ölçümü Zeka Soruları ve Bilmeceler 30 Kasım 2008
Geometrik Yer Konu Anlatımı - Geometrik Yer Tanımları Konu Dışı Başlıklar 14 Aralık 2010
İngilizce Liderlik Tanımları İngilizce Dil Bilgisi 21 Temmuz 2010
Hukuki Dayanaklar ve Tanımları Hukuk 16 Şubat 2010
Mason nedir Masonların Gercek yüzleri tanımları Diğer Mesleki Bilgiler 9 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş