Zekâ yaşı ve bölümü

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zekâ yaşı ve bölümü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekâ yaşı ve bölümü

  Stanford- Binet testleri ile birlikte zekâ yaşı ve zekâ bölümü kavramları ortaya çıkmış ve bu kavramlar geniş ölçüde kullanılmaya başlamıştır. Takvim yaşı gün ay yıl olarak insanın yaşadığı süreyi bildiren yaştır. Eğer tam beş yaşında çocuk tam beş yaşa göre hazırlanmış zekâ testindeki bütün soruları yaparsa zekâ yaşı bakımından da beş yaşındadır. Zekâ yaşı cevaplandırılan test sorularının takvim birimleri ile (ay gün) olan karşılıklarının toplanması yoluyla hesap edilir.
  Alman Psikoloğu Stren’e göre zekâ derecesi zekâ yaşının takvim yaşına bölünmesi ile bulunur. Amerikan Psikolog Terman bu fikri benimsemiş ve zekâ bölümü kavramını yaymıştır. Zekâ Bölümü bireyin Stanford- Binet testindeki işlem yoluna göre hesaplanmış olan Zekâ Yaşının Takvim Yaşına bölümünden elde edilen değerdir. Bu değer kesirlerden kurtulması için 100 ile çarpılmaktadır.

  [​IMG]
  Genel olarak bir toplumdaki bireylerin zekâ bölümlerinin çeşitli düzeylere dağılımı bu düzeyin yüzde olarak toplumdaki oranı ve çeşitli zekâ seviyeleri için verilen sözel ifadeler Çizelge 10.4’de verilmiştir.

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi 69’dan aşağı zekâ bölümünde olan geri zekâlı 140’ın üstünde zekâ bölümüne sahip olanlar da dahi olarak nitelendirilmişlerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zekâ yaşı bölümü Forum Tarih
Ziynet Eşyasının Zekatı Neye Göre Hesaplanır? Oruç-Hac-Zekat 19 Ekim 2011
Ticaret Eşyasının Zekatı Nasıl Hesaplanır? Oruç-Hac-Zekat 25 Temmuz 2010
Ticaret esyasinin zekati nasil hesaplanir? Ramazan ve Hikmeti 20 Ağustos 2008
Başarı için çalışmak mı zeka mı önemli münazara Sorular ve Cevaplar 23 Kasım 2016
Zekat kimlere farzdır ve kimlere verilir Oruç-Hac-Zekat 3 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş