Zehirli mantarlara dikkat

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Zehirli mantarlara dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KIRŞEHİR Sağlık Müdürlüğü, kültür mantarları dışında mantar tüketilmemesi konusunda halkı uyardı.

  Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Doğangün, kültür mantarı dışında türü bilinmeyen mantarların zararlı olabileceğini söyledi. Beslenmede sık kullanılan yiyeceklerden olan mantarın etle aynı besleyici olduğu düşünüldüğünü anlatan Dr.Sadettin Doğangün, “Mantarın besin değeri etle aynı değildir. Kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarları yemeyin, bu mantarlar öldürücüdür. Doğada kendiliğinden yetişen mantarları yememek gerekiyor. Türü bilinmeyen mantarların yenilmesine bağlı olarak meydana gelen mantar zehirlenmelerinde, kalp - damar bozuklukları çarpıntı, şuur bozuklukları bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, solunum ve dolaşım yetersizliği görülür. Böyle durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz” dedi.

  Mantarlarla ilgili doğru bilinen yanlışları değinen Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Doğangün, satın alınacak mantarın ambalajlı olmasına, nerede üretildiğine, imal ve son kullanma tarihlerinin olup olmadığına bakılmasını önerdi. Dr. Sadettin Doğangün mantarlarla ilgili doğru bilinen yanlışları da söyle sıraladı:

  “Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır. Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır. Pişirilen mantarın zehiri kaybolur. Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez. Kurutulmuş mantar zehirlemez. Çayırda yetişen mantar zehirlemez. Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir. Salyangozlar zehirli mantarı yemez. Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez. Doğada kendiliğinden yetişen mantarları zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Zehirli olabilir. Güzel bir mantar yemeğinden sonra kendinizi istenmeyen bir yerde bulmamak için türü bilinmeyen zehirli mantarlar yerine kültür mantarlarını tercih edin.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zehirli mantarlara dikkat Forum Tarih
Türkiyedeki Zehirli Hayvanlar Nelerdir Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2013
Zehirli Mantar ve Zehirsiz Mantar Nasıl Ayırt Edilir? Doğa ve Bitkiler 28 Şubat 2012
Zehirli Gazlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 29 Aralık 2011
Dunyanın En Zehirli Hayvanları Hangileridir? Diğer Hayvanlar 23 Aralık 2011
Zehirli Sarmaşık dizisi konusu Diğer Yerli Diziler 28 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş