Zehirli mantarları zehirli oldukları nereden anlaşılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zehirli mantarları zehirli oldukları nereden anlaşılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  zehirli mantarları zehirli oldukları nereden anlaşılır.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Zehirli ve zehirsiz mantarlar bahçede ormanda bir ağaç altında çoğunlukla yan yana gelişirler ve bazıları birbirine neredeyse tıpatıp denebilecek kadar çok benzer. Bu nedenle dış görünüşlerine bakarak "bu zehirli bu zehirsiz mantar" demek oldukça zor hatta olanaksız bir durum.
  Bu ayırımı bu konuda eğitim almış bir uzman ancak ayırt edebilir; mantarları iyi tanımayanlarsa bu ayrımı yapamazlar.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dr. Uyanık, mantarların zehirli mi zehirsiz mi olduğunun bilinmeden yenilmesi halinde, ölümlerin bile yaşanabileceğini söyledi.

  Dr. Mustafa Uyanık, geçmişten gelen yanlış inanışlara göre toplanan ve tüketilen mantarların ölüme sebebiyet verebileceğini kaydetti.
  Kendiliğinden yetişen mantarların zehirsizlerini zehirlilerinden ayırmanın güçlüğüne dikkat çeken Dr. Uyanık, "Eski ve kulaktan dolma bilgilerle, mantarın rengine göre zehirli olup olmadığı bilinmeden toplanarak tüketilen mantar adeta zehirlenmelere davetiye çıkarmaktadır. Bu yıl önceki yıllara göre yağmurların fazla olması doğada kendiliğinden yetişen mantarların artmasına neden oldu." dedi.
  Mantar zehirlenme belirtilerinin birkaç saat içinde kendini gösterdiğini ifade eden Uyanık, "Zehirli mantar yenildiği zaman birkaç saat içinde ateşlenme kusma gibi zehirlenme belirtileri baş gösterir. Ölüme dahi neden olabilir." diye konuştu.
  Karaciğer akut yetmezliği olarak bilinen karaciğer yetmezliğine yol açabilen zehirli mantar türleri olduğuna vurgu yapan Uyanık, şöyle devam etti: "Bu zehirlemeler vücutta çok hızlı ilerlediği için ölümlere yol açabiliyor. Ayrıca doğadan toplanan ve iyi tahlil edilemeyen mantarlar, mide bağırsak rahatsızlıklarına neden olabiliyor. O yüzden vatandaşlarımızın doğadan mantar toplarken çok daha dikkatli olması gerekiyor."
  Uyanık, mantar zehirlenme belirtilerini şöyle sıraladı: "Göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı. Bu belirtileri takiben karın adalelerinde kramplar, ishal, baş dönmesi, kas seğirmesi ve göz bebeklerinde küçülme."


  Kaynak: memurrehberi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zehirli mantarları zehirli Forum Tarih
Türkiyedeki Zehirli Hayvanlar Nelerdir Diğer Hayvanlar 3 Haziran 2013
Zehirli Mantar ve Zehirsiz Mantar Nasıl Ayırt Edilir? Doğa ve Bitkiler 28 Şubat 2012
Zehirli Gazlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 29 Aralık 2011
Dunyanın En Zehirli Hayvanları Hangileridir? Diğer Hayvanlar 23 Aralık 2011
Zehirli Sarmaşık dizisi konusu Diğer Yerli Diziler 28 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş