Zayıflamada yeni yöntem: Trevose tekniği

'Diyet Beslenme' forumunda Fatma tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Zayıflamada yeni yöntem: Trevose tekniği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amerikalı beslenme uzmanları tarafından geliştirilen yeni bir diyet programı vücut ağırlığının beşte birini kaybettiriyor ve ideal kilonun beş yıl muhafaza edilebilmesine olanak sağlıyor.

  “Trevose Davranış Değiştirme Programı” adı verilen yöntem New Jersey Pennsylvania ve Florida'' da toplam bin 200 kişi üzerinde uygulandı. Rutgers ve Pennsylvania üniversiteleri araştırmacıları söz konusu programın ABD''de şimdiye kadar etkisi kanıtlanan ilk uzun vadeli zayıflama programı olduğunu belirtiyor.

  Journal of Obesity adlı tıp dergisinin Temmuz sayısında yayınlanan araştırmanın kuralları oldukça sert. Diyetin gereklerine uyum sağlayamayan deneklerin kendi rızalarıyla ayrıldıkları ya da uzmanlar tarafından programdan ihraç edildikleri kaydediliyor. Ancak iki yıllık programı sonuna kadar başarıyla götürebilmiş katılımcılar vücut ağırlıklarının yüzde 19.3'' ünü atmayı başarmış.

  Uzmanlar diyetten beş yıl sonra dahi katılımcıların yüzde 10'' unun ideal kilolarını koruyor olmalarını ‘inanılmaz'' olarak niteliyor. Ancak programı sonuna kadar sürdürebilmenin güçlüğünü de vurguluyorlar.

  Bir diyet hapını kullanarak kilo verenler ile söz konusu diyeti uygulayanlar arasında yapılan bir karşılaştırmada programa katılanların diğerlerinden 2.4 kat fazla kilo verdiği görüldü. Diyeti sürdürmeyi başaramayanların dahi takip eden beş yıl boyunca vücut ağırlıklarının yüzde 5'' ini vererek ulaştıkları kiloyu koruduğu açıklandı.

  Diyet ilaçları ve ‘mucize'' rejimlerin aksine Trevose diyeti iyi beslenme düzenli kalori hesabı egzersiz haftalık tartılma ve destek grupları yardımıyla aşama aşama kilo kaybını hedefliyor. Uygulanan değişim teknikleri benzerlerinden çok daha katı. Teknik 9 ila 45 kilo fazlaya sahip olmak gibi maddeleri içeriyor. Toplantılara katılmayanlar kuralları uygulamayanlar ve verdikleri kilonun yüzde 90'' ını koruyamayanlar programdan çıkarılıyor.

  Philadelphia'' nın Trevose adlı banliyösünü merkez alan ve gönüllülerin katılımından oluşan program 1970 yılında Pennsylvania Tıp Fakültesi Obezite Araştırma Kliniği uzmanı Dr. Albert Stunkard tarafından geliştirildi. Program sayesinde 45 kilo veren ve 1998'' de hayatını kaybedinceye dek kilosunu korumayı başaran David Zelitch tarafından ayakta tutuldu.

  Bugün New Jersey Pennsylvania ve Florida'' da 62 merkezde okullar kiliseler sinagoglar ve hastaneler tarafından bağışlanan mekanlarda hizmet veriyor. Halen 108 grup haftada 10 kez bu merkezlerde toplanıyor. Yaşanmış başarılar katılımcılara örnek ve destek oluyor. Grupların çoğunda bekleme listeleri var ancak yeni merkezlerin çok yakında açılacağı gelen haberler arasında.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zayıflamada yeni yöntem Forum Tarih
Zayıflamada çığır açan yeni yöntem Diyet Beslenme 1 Kasım 2008
Zayıflamada Kırmızı Biber Mucizesi Diyet Beslenme 2 Mart 2010
Zayıflamada 5 Önemli İpucu! Diyet Beslenme 22 Nisan 2009
Merhaba Aranıza Yeni Katıldım. Aramıza Yeni Katılanlar 22 Mayıs 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş