Zayıflama Konusunda Gerçek Diyetisyenlerin Yaklaşım Şekli

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 19 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zayıflama Konusunda Gerçek Diyetisyenlerin Yaklaşım Şekli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]1- Bireyi tanıma
  Bireysel özelliklerin tespiti için zayıflamak isteyen kişiyle ayrıntılı bir anamnez formu doldurulur. Sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu, sigara alkol kullanım durumu, hedefleri ve birçok bilgiyi öğrendikten sonra yol haritası çıkarılır.
  2- Planlama
  Kişinin öncelikli olarak neden kilo aldığını ve bu nedenleri yavaş yavaş nasıl ortadan kaldıracağımızı planlanır. Temel beslenme bilgileri verilir. Örneğin; menü planlama, mutfakta sağlıklı yemek pişirme ve alışveriş için püf noktaları ve ihtiyaç duyulan diğer konular belirlenir.
  3- Sağlık kontrolü
  Kişi sağlıklı olduğunu beyan etse bile, dahiliye uzmanı ile görüşüp, gerekli kontrollerinin yapılması sağlanır. Doktorun uyarılarına göre beslenme planının ana noktaları oluşturulur.
  4- Vücut analizi
  Kişinin yağ, kas, su miktarlarını, oranlarını, bel kalça oranını, metabolizma hızını ölçen profesyonel analiz cihazı ile tüm vücut bileşimi ölçümü yapılır. Buna göre hedefler yeniden gözden geçirilir.
  5-Beslenme eğitimi
  Kişinin gelmeden önce yediklerini en az 3-4 gün yazması istenir. Bu kayıtlar sayesinde bireyin nerede fazla, nerede eksik beslendiği anlaşılır ve öneriler buna göre hazırlanır. Örneğin kişi miktarı çok küçük ama kalorisi çok olan besinleri tüketiyor olabilir. Az yiyorum ama kilo veremiyorum diye yakınıyor da olabilir. Ona yediklerinin ne içerdiğini anlatarak farkındalığı sağlanır. Beslenme bilgilerinin içeriği kişinin gereksinimlerine göre belirlenir.
  6-Takip
  Motivasyonun sağlanması ve devamlılığı, beslenme alışkanlığı değişikliğinin kilo ve beden üzerine yansımaları haftalık takiplerle izlenir. Örneğin kilo vermiş ama kas kaybetmiş kişilerin bazı temel konuları anlamadığı ve uygulamadığı fark edildiğinde, nedenler öğrenilip yeni bir süreç planlanır.
  7-Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanımı ve kilo kontrolü
  Kişiye evde, işte, piknikte, partide, düğünde, günlerde nasıl besleneceğini, dengeli ve yeterli beslenmekten vazgeçmeden her şeyi nasıl yiyebileceği öğretilir.
  8- Kısaca biz diyetisyenler bireylere beslenme ve diyet konusunda danışmanlık yapan meslek grubuyuz.
  Zayıflamak için buzdolabına yapıştırılıp birkaç hafta sonra atılan, kaybolan listeler vermeyiz. Diyet yapma psikolojisini yaşatmadan sağlıklı beslenmesini öğretiriz.

  Az miktarda ama sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz ve kendi başınıza sağlıklı beslenmeyi sürdürür hale gelmeniz bütün bu çabanın sonunda en büyük ödülünüz olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zayıflama Konusunda Gerçek Forum Tarih
Ender saraç`tan zayiflama konusunda 7 altin öneri Diyet Beslenme 15 Ağustos 2008
Osmanlı ekonomisinin zayıflamaya başlamasında coğrafi keşiflerin etkisi nedir kısaca Tarihi Bilgiler 25 Nisan 2014
Zayıflamak için uzak durmanız gereken yiyecekler Diyet Beslenme 15 Kasım 2012
Güvenli ve Kolay Zayıflama Önerileri Diyet Beslenme 24 Kasım 2011
Osmanlı Devletinin Zayıflama Nedenleri Nedir Tarihi Bilgiler 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş