Zayıflama diyeti değil! Doğru beslenme eğitimi

'Diyet Beslenme' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Zayıflama diyeti değil! Doğru beslenme eğitimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zayıflama diyeti değil! Doğru beslenme eğitimi

  Sitemizin beslenme ve diyet uzmanı Bengül Akgün, son yılların en büyük derdi ve bitmez çilesi olan obezite hakkında bilgi verdi. Hemen hemen herkesin yaşamının bir döneminde tanıştığı ve çözüm bulmak zorunda kaldığı bu problem için Akgün şunları söyledi:

  “Bugün tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilen obezite, bireyin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını ciddi derecede tehdit eden bir olgudur. Obezitenin tedavisinde değişik alternatifler ileri sürülse de mutlak çözüm, diyet, fiziksel egzersiz ve yeme davranış değişikliği tedavisini kapsayan bir sürecin uygulanması ile elde edilebilir.”

  Ancak bu sürecin en önemli kısmının, düşünüldüğü gibi kilo verme safhası olmadığını, bireyin problemine göre uygulanacak tedavinin sonrasında, çok daha önemli olan bir aşamaya ideal kilonun nasıl korunacağına sıra geldiğini belirten Bengül Akgün bu noktada uygulanan beslenme programının içeriğinin ön plana çıktığını belirtti ve şöyle devam etti:

  “Obezitenin tedavisinde temel prensipler belirlenirken, asıl amaç kişiye kilo verdirmek değil, ona yaşam boyu uygulayacağı doğru beslenme ilkelerini öğretmek olmalıdır. Çok düşük kalorili olmayan, bireyin yeme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirerek sağlıklı ve dengeli beslenmeyi esas alan diyetlerle ideal kiloya ulaşmak obezite tedavisinin başarısı ve bu başarının devamlılığı için şarttır. Bu prensibi benimsemeyen programların uzun ömürlü olmasını beklemek ne yazıkki mümkün değildir. Sonuç hep hüsranla biter, büyük uğraşlarla verilen kilolar kısa zamanda fazlasıyla geri alınır. Yaşanan bu kısır döngü, zamanla bireyin fazla kilolarla yaşama fikrine yenik düşmesine neden olur.”
   

Bu Sayfayı Paylaş