Zayıflık Şişmanlık Ve Sinir

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 27 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Zayıflık Şişmanlık Ve Sinir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son derece sinsi ilerleyen, zayıflatan ya da kilo aldıran tiroit, insanı delirtiyor.

  * Tiroit deyince akla 'guatr' geliyor. İkisi aynı şey mi?
  Bütün tiroit hastalıkları, halk arasında genel olarak 'guatr' olarak biliniyor. Ama tiroit hastalıkları guatrdan ibaret değildir. Nodüllü guatr, zehirli guatr, zehirsiz guatr gibi farklı nedenleri ve farklı tedavileri olan tiroit hastalıkları var. Guatr, bir iç salgı bezi olan tiroit bezinin büyümesine verilen addır. Tiroit bezinin büyümesinin ve fonksiyonlarının bozulmasının pek çok nedeni var. Ülkemiz açısından en temel neden ise iyot eksikliği! Türkiye tam bir tiroit ülkesi. Avrupa'nın pek çok ülkesinde ve Afrika'da da iyot eksikliği var. İyot, tiroit hormonu sentezinde kullanılıyor.

  BELİRTİLERİ AKIL KARIŞTIRIR
  * İyot nereden alınır?
  İnsanlar iyodu deniz ürünlerinden, sebzelerden, farklı besinlerden ve sudan alıyor. Tiroit hormonlarının yapımının normal düzeyde olması için günlük iyot ihtiyacı kabaca 150 mikrogramdır ki; bunun günlük tüketilen besinlerle zaten alınması gerekir. Normalde İstanbul'da, hatta Türkiye'de iyot eksikliği yüzünden tiroit hastalıklarının bu boyutta olması inanılmaz. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde, bazı sarp dağlık bölgelerde sıkça görülebiliyor. İyot gıdalara ve suya karışmadan gidiyor. Bir de çok tüketilen karalahana, şalgam gibi besinlerin guatr yapıcı etkisi var. Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, bazı kimyasal maddeler, bazı mikroplar da tiroit işlevlerini bozabiliyor.

  TEŞHİSİ KOLAY!
  * Tiroit başka hastalıklarla karıştırılıyor mu peki?
  Belirtilerin ve komplikasyonlarının zenginliği; maalesef hastaların yanlış yönlenmesine neden olabiliyor. Adet düzensizliği varsa ve kısırlık sorunu yaşıyorsa hasta mutlaka endokrinoloğa da yönlendirilmelidir. Örneğin hasta; saçı dökülüyor cildiyeye gidiyor, terliyor botoks yaptırıyor, o yönde ilaçlar kullanıyor. Osteoporoz oluyor, nedeni araştırılmadan yanlış tedavi uygulanıyor. Bu tür şikayetler tiroit hastalığı belirtisi de olabileceğinden tiroit fonksiyonları da değerlendirilmelidir.

  * Guatr riski taşıyıp taşımadığımızı nasıl anlayabiliriz?
  Ailede guatr varsa, Türkiye'de guatr çok olan bölgeden geliyorsanız ve belirtiler varsa; bir endokrinoloğa mutlaka başvurmanız gerekir. Teşhisi de kolaydır; muayene ediyor, laboratuvar testleri yapıyor, tiroit hormonlarına bakıyor ve ulturasonografi çekiyoruz. İhmal edilmezse mutlaka yakalanır ve tedavi edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zayıflık Şişmanlık Sinir Forum Tarih
Rüyada Zayıflık Görmek Ne Anlama Geliyor? Rüya Tabirleri 17 Eylül 2011
Zayıflık Nedir - Zayıflık Hastalıkları Nelerdir? Genel Sağlık 27 Aralık 2010
Rüyada zayiflik zaaf görmek Rüya Tabirleri 8 Mart 2010
Önemli Olan Kalıcı Zayıflık! Diyet Beslenme 3 Kasım 2009
Şişmanlıkta İştah Kesiciler Diyet Beslenme 14 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş