Zayıf ve sağlıklı olmak için yeşil çay

'Diyet Beslenme' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Zayıf ve sağlıklı olmak için yeşil çay konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kış mevsiminde soğuk algınlığı, grip salgınları derken bağışıklık sistemimize göstermemiz gereken özen normalden de fazla oluyor. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için uyguladığınız beslenme programları da diyetinizi bozuyor, kilo almanıza neden oluyor. İşte tam da bu noktada imdadınıza yeşil çay yetişiyor. Neden mi? Çünkü yeşil çay hem bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi grip gibi hastalıklardan koruyan, hem de yağları yakarak zayıflamamıza yardımcı olan bir bitki… Hemen önemli bir detay belirtelim: alacağınız yeşil çay tabletinin mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına dikkat edin!

  ‘Her ilaç tek bir hastalığı tedavi eder oysa yeşil çay tüm hastalıkları tedavi eder’ demiş Eski Çin Hanedanlığının en eski eczacısı olan Chen Zang… Mikro-Gen Arge Direktörü Dr. Özgür Göknel yeşil çayın asırlardan beri Uzakdoğu’nun en sık tüketilen maddesi olduğunu söylüyor. Doğanın bu mucizesine günümüz tıp dünyasının da seyirci kalmadığını belirten Göknel “Son yapılan bilimsel araştırmalara göre yeşil çayın, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisinin de oldukça yüksek olduğu belirtilmiştir” diyor.

  Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyor

  Amerika Birleşik Devletleri’nde, Florida Üniversitesi’nin 18-70 yaş arası sağlıklı kişiler üzerinde yaptığı araştırmada, 3 ay boyunca günde 2 adet yeşil çay kapsülü alan kişilerin yüzde 35.6’sında grip belirtilerinin daha az olduğu, hastalık süresinin de yeşil çay almayanlara oranla yüzde 22.9 kısaldığı görülmüş.

  Yapılan tetkiklerde aynı zamanda yeşil çay kullanan kişilerin vücutlarındaki bağışıklık hücrelerinde belirgin oranında artış gözlenmiştir. Araştırmacılar, yeşil çayın kanıtlanmış antiviral etkisinin özellikle bağışıklık sisteminin yitimine neden olan HIV virüsüyle bulaşan AIDS hastalığına da çare olabileceğini düşünmüşler. Son yapılan klinik araştırmalarda yeşil çayın etken maddesi olan EGCG nin HIV-1 virüsünün vücutta çoğalma hızını azalttığı görülmüştür.

  Yağları yakarak zayıflatıyor

  Yeşil çayın vücudumuzun savunma sistemini kuvvetlendirmesi ve nezle, grip gibi virüslere bağlı hastalıklardan korumanın yanı sıra yağları yakmaya yardımcı oluyor. Yeşil çayın bir diğer özelliği de kilo verdirme özelliği. Bilindiğinin aksine yeşil çay içinde bol miktarda bulunan, kahverengi yağ dokusu üzerinde etkili kateşin polifenolleri ile kilo verdiriyor. Yeşil çaydaki kateşin polifenollerini kola çekirdeği ekstresindeki doğal kafein ile desteklendiğinde yağ metabolizması üzerinde bir hayli etkili oluyor. Yağ dokusu oksidasyonunu uyararak enerji tüketimini ve kullanımını artırmaya yardımı oluyor.

  Yeşil çayın içerdiği polifenolik bileşikler nedeni ile de daha fazla kilo almanızı da engelliyor. Yeşil çay ve kafein vücutta direkt olarak kahverengi yağ dokusuna etki ediyor. Kadınlarda kalça ve basenlerde, erkeklerde ise özellikle göbek bölgesinde toplanan yağları yakarken, vücutta yağ oluşumunu da engelliyor. Bunun sonucunda da bölgesel yağlarda azalma görülüyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Şubat 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zayıf sağlıklı olmak Forum Tarih
Bitkilerle sağlıklı zayıflama teknikleri Diyet Beslenme 8 Temmuz 2010
Sağlıklı zayıflamak için yulaf tüketin! Diyet Beslenme 6 Mayıs 2010
Elma Yiyerek Sağlıklı Zayıflayın Diyet Beslenme 6 Kasım 2009
Zayıflama : SAĞLIKLI BESLENMEK ZENGİNLİKTİR Diyet Beslenme 19 Eylül 2009
Zayıflama : Sağlıklı Beslenme Diyet Beslenme 19 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş