Zayıf bebek şeker hastası olur mu?- Bebeklerde Şeker Hastalığı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Zayıf bebek şeker hastası olur mu?- Bebeklerde Şeker Hastalığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zayıf bebek şeker hastası olur mu?

  Bilim adamları, bebeklerin düşük kilolu doğmasına ve daha sonra şeker hastası olmasına yol açan genetik bağlantıyı buldu.

  [​IMG]

  Uzmanlar, araştırmanın, düşük kilolu doğan bebekler ile şeker hastalığı arasındaki genetik bağlantıyı ortaya çıkaran ilk güçlü delil olması bakımından önemli olduğunu belirtti.

  İngiltere'deki Oxford Üniversitesinden Mark McCarthy'nin başkanlığında, İngiliz, Hollandalı, Finlandiyalı ve Amerikan bilim adamlarınca yapılan ve Nature Genetics adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma, düşük kilolu doğan bebeklerde şeker hastalığına yakalanma oranlarının neden arttığını açıklamaya da yardımcı olacak.

  Hamilelik ve doğum üzerine geçmişte yapılan 19 araştırmaya katılan 38 bin Avrupalıyı analiz eden bilim adamları, 2 genetik varyantın bebeklerin doğum sırasındaki ağırlıklarıyla ilişkili olduğunu ve bu genetik varyantlardan biri olan ADCY5'in, 2. tip şeker hastalığıyla bağlantısını ortaya koydu.

  Bilim adamları ADCY5 adlı genetik varyantın 'riskli kopyalarını'' taşıyan kişilerde şeker hastalığına yakalanma riskinin, 2 adet ''riskli olmayan kopyaları'' taşıyan kişilere oranla yüzde 25 daha fazla olduğunu buldu.

  DOĞUM AĞIRLIĞI NEDEN ÖNEMLİ?
  Bebeklerin doğum ağırlıklarıyla ilgili bulgularının şaşırtıcı olduğunu belirten araştırma ekibinin başkanı McCarthy bilimsel dergide yer alan yazısında, ''Genlerin, bebeklerin doğumdaki ağırlıkları gibi pek çok güçlü çevresel faktörlerle bağlantılı bir konuda, böylesine güçlü bir etkisinin bulunduğunu görmek çok şaşırtıcıydı'' ifadelerini kullandı.

  Araştırma ekibinde yer alan, İngiltere'nin güneyindeki ''Peninsula Medical School'' adlı tıp okulundan Rachel Freathy de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Bebeklerin doğumdaki ağırlıklarının ne oranda çevresel faktörler ve ne oranda genlerimizle bağlantılı olduğunu belirlemek bizim için çok önemli. Çünkü bu bize hastalıkları önlemek için ne yönde çaba göstermemiz konusuna bilgi verecek'' dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zayıf bebek şeker Forum Tarih
Zayıf doğan bebekler risk altında Çocuk Sağlığı ve Bakımı 16 Şubat 2010
Zayıf metaller nedir nelerdir kısaca Konu Dışı Başlıklar 30 Aralık 2015
Osmanlı ekonomisinin zayıflamaya başlamasında coğrafi keşiflerin etkisi nedir kısaca Tarihi Bilgiler 25 Nisan 2014
Ünlüler Nasıl Zayıflar Diyet Beslenme 2 Eylül 2013
Kış Diyetiyle Nasıl Zayıflanır? Diyet Beslenme 2 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş