Zaviye Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Zaviye Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayancık Zaviye Köyü - Zaviye Köyü - Zaviye Köyü Hakkında - Zaviye Köyü Resimleri - Zaviye Köyü Tanıtım - Zaviye Köyü Bilgileri

  Zaviye , Sinop ilinin Ayancık ilçesine bağlı bir köydür.
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak!tekke gibi tarikat etkinliklerinin yürütüldüğü eskiden kalma ve yenilenmiş bir mescidi vardır,eski tekkenin yerine yapılmiştır,Eskiden kücük tekkelerin olduğu yerlere Zaviye denildiğinden Köyün adıda Zaviye olarak kalmıştır. Güncelleyen:Kemal Sönmez.

  ZAVİYE Köşe, bucak, evin bir odası.

  Tarikat faaliyetlerinin yürütüldüğü küçük yapı. Zaviyelerde görev yapan şeyhlere zaviyedâr, buralarda oturan dervişlere de zaviyenişîn denirdi.

  Tarikatların yayılmasına paralel olarak, tarikat ilyelerinin toplandığı ve görevlerini yerine getirdiği merkezî yapılar da yayıldı: Bu yapılar tekke, dergâh, asitane, hankâh, zaviye gibi çeşitli isimlerle anıldı. Tarikatların merkez tekkelerine genellikle asitane ya da hankâh deniyordu. Tekkelere göre daha küçük olan tarikat yapılarına zaviye adı verildi.

  Zaviyeler, büyük yerleşim alanları dışında, küçük köy ve kasabalarla yollar üzerinde açılıyordu. Çevredeki dervişlerin toplanma yeri olmasının da ötesinde kimi görevleri vardı. Özellikle Türk dünyasının çeşitli yerlerinden gelen derviş ve tâcirlerin yolculuklarını rahat biçimde yapmalarını sağlamak, bu görevlerin başında geliyordu. Zaviyelere gelen derviş ve yolcular, buralarda konaklıyor, dinlendikten sonra yoluna devam ediyordu.

  Anadolu'da açılan ilk zaviyelerden itibaren bu sosyal görev zaviye vakfiyelerinde açıkça belirtiliyordu. Buna göre Türk dünyasından gelen misafirlerin yeme, içme ve barınma gibi zaruri ihtiyaçları karşılıksız olarak üç gün boyunca karşılanacaktı. Ayrıca, misafirlerin kimlikleri tesbit edilerek ilgili makamlara bildirilecek, misafirler geldikleri yerler hakkında bilgi verecekler, onlar aracılığı ile de Anadolu'nun durumu Orta Asya'ya iletilecekti. Misafirlere gerektiği gibi hizmet etmeyen zaviye görevlileri, kadı'ya haber verilerek görevlerinden alınacaktı.

  Yüzyıllar boyunca sosyal bir kurum olarak önemli hizmetlerde bulunan zaviyeler de, 30 Kasım 1925 tarih ve 877 sayılı kanunla tekkelerle birlikte kapatılarak tarihe karıştı.
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Sinop ilimiz ile aynıdir..

  Ancak Köyümüzün geleneklerinden biriside bundan ibarettir:

  En meşhur yemeği keşkek ve tiritdir.Köyün gelenekleri arasında düğünlerde çalınan yöreye uygun Davul-Zurna ekbidir.Geçmişi Kastamonu Davul zurna ekibininden öncesine dayanan Sinop ekibi; insanının zamanla terk etmesi sonunda ünvanını Kastamonuya kaptırmıştır.düğünlerde Damad evinden kız evine kadar Türk bayraklarıyla,Beyaz(Al)bayraklarla davul zurna eşliğinde gidilir.Hatta Davul zurna ekibi tek tek davetlilerin evlerine kadar davul çala çala gider,orda davetli davulcuyu kapıda karşılar,(karşılama merasimlerinde eskiden bazen silahlar da kullanılır genelde 1 el ateş edilerek bizde burdayız mesajı verilirdi),sonra davulcuyla beraber düğün alanına kadar gidilir. ve bu nerdeyse bazen saatler alır.ama Gelenekleri sürdürme adına paha biçilemez bir duygudur köy insanı için.

  Ayrıca Dini bayramlarımızda ise Köyümüzde kac mahalle var ise her mahalle diğer mahallelere giderek bayramlar kutlanır her türlü yemek ve yiyeceklerle misafirler ağırlanır.

  Hıdrellez(Her yıl Mayıs ayının 6 sında)keşkek pişirilerek güreşler düzenlenir gelen misafirlere ayrı bir atmosfer yaşatılır.Bu geleklekler ise köyümüzün gurur Kaynaklarıdır.

  İlçe : Ayancık

  İL : Sinop

  Köy Muhtarı : Kemal Demir

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu : 2000 / 263

  1997 / 285

  İle Uzaklığı : 69 km

  İlçeye Uzaklığı : 10 km

  Rakım : 210

  Ayancık Zaviye Köyü alt yapı bilgileri

  [​IMG]

  Kaynak
  : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Ayancık Zaviye köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zaviye Köyü Hakkında Forum Tarih
Bakırlızaviye Köyü Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Zaviye nedir - Zaviye ne demektir - Zaviye anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 25 Mart 2011
Bilecik Şeyh Edebali Zaviyesi Bilecik Tanıtımı 1 Kasım 2010
Zaviyesi Yıkık Gönye - Emel İrtem Kitap, Resim ve Dergi 19 Aralık 2009
İmam Abdullah Zaviyesi - Batman Batman Tanıtımı 19 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş