Zarf nedir, cümledeki görevi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zarf nedir, cümledeki görevi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zarf nedir, cümledeki görevi nedir?

  Zarflar veya belirteçler, bir fiilimsinin, fiilin, sıfatın veya başka bir zarfın anlamını yer, yön, zaman, ölçü, nicelik, soru bakımından belirten, sınırlayan ve etkileyen kelimelerdir. Aşağı, yukarı, nazikçe, çok, az, fevkalâde, en, ileri, geri, şimdi, geç gibi kelimeler cümle içerisinde zarf olarak kullanılabilirler.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Zarflar veya belirteçler, bir fiilimsinin, fiilin, sıfatın veya başka bir zarfın anlamını yer, yön, zaman, ölçü, nicelik, soru bakımından belirten, sınırlayan ve etkileyen kelimelerdir. Aşağı, yukarı, nazikçe, çok, az, fevkalâde, en, ileri, geri, şimdi, geç gibi kelimeler cümle içerisinde zarf olarak kullanılabilirler.

  Zaman zarfları:

  Fiillerin anlamını zaman kavramı yönünden sınırlandırırlar.Fiile sorulan "ne zaman" sorusuna cevap verir; yarın, kışın, akşamleyin, sabah, daha, henüz, hiçbir zaman, geç, er, yine vb.
  "Bugün okula gitmedim.""Yola çok geç çıktık.""Eve henüz varamadık."

  • Bazı sözcükler zarf gibi görünmesine rağmen fiilin bir parçasıdır:
  "Yine geç kaldın." ("geç kalmak" fiildir)

  Yer-yön zarfları:

  Bir fiilin veya zarfın anlamını yer veya yön belirterek etkileyen zarflardır, fiile sorulan "nereye" sorusuna cevap verir. aşağı,içeri, beri, ileri, geri, öte, karşı vb. Sayıları diğer zarflara kıyasla oldukça sınırlıdır.
  "Vazoyu fazla ileri itme""Yukarı çıkın lütfen"'

  • Yer yön zarfları çekim eki almazlar. Sonuna çekim eki gelen bazı sözcükler yer zarfı gibi görünmesine rağmen isim haline gelirler:
  "Işık perdenin kenarından içeri sızıyordu." (Zarf)"Kirli ayakkabılarınla içeriye girme!" (isim) Not:Yeryön zarfındaki kelimeler (içeri,dışarı,öte, beri) gibi kelimelere hehangi bir ek geldiği taktirde cümle yeryön zarfı olmaktan çıkar

  Durum zarfları:

  Bir fiilin, sıfatın veya zarfın anlamını nicelik ve durum yönünden etkileyen zarflardır: hızlı, tek tek, iyice, sora sora, geze geze, böyle, şöyle vb. durum zarflarının çoğu "nasıl" sorusuna cevap niteliğindedirler. Bu nedenle sık sık sıfatlarla karıştırılırlar. Hemen hemen bütün niteleme sıfatları zarf olarak da kullanılabileceğinden ötürü sayıları oldukça fazladır.
  "Sora sora Bağdat bulunur""Yavaşça yatağa süzüldüm""Bebek mışıl mışıl uyuyordu"
  Miktar zarfları:

  Fiilleri, sıfatları ve zarfları miktar, derece, ölçü bakımından etkileyen ve sınırlayan zarflardır: biraz,fazla, çok, daha, en, pek, az vb....
  "Başarılı olmak için çok çalışmalıyım""Pek güzel oldu" Cümlede nicelik zarfını bulmak için sıfat veye zarfa "ne kadar" sorusu sorulur.

  Soru zarfları:

  Fiilleri ve fiilimsileri soru yönünden etkileyen zarflardır: neden, niye, niçin, nasıl, ne zaman, ne kadar vb zarfları bulmak için sorulan soruların tamamını kapsar.
  "Şehrimizi nasıl buldunuz?"Yolculuk ne kadar sürüyor?"Niçin gökyüzü bu kadar mavi?"Sizin bahçeniz niye bu kadar geniş?"Neden senin ağzın bu kadar büyük?"Buraya nasıl geldin?"Elbiseyi nasıl buldun?


  Bazı önemli hususlar:

  Daha önce belirtildiği üzere sıfatların çoğu zarf olarak da kullanılırlar. "Eve yeni geldim" cümlesinde yeni kelimesi fiilin gerçekleştiği zamanı belirtmektedir ve zarftır. "Yeni eve geldim" cümlesinde ise evin yeni olduğunu belirtir ve sıfattır.
  Zarflar genelde fiilden hemen önce kullanılırlar: "Fasülyeler iyice büyüdü" örneğinde olduğu gibi. Zarfların özneden önce kullanılması "bazen" anlam düşüklüğüne veya devrik cümleye neden olabilir. "Çok kahvehaneye gitmeye başladın" yerine "kahvehaneye çok gitmeye başladın" demek daha uygundur.
  Son yıllarda en, çok, az gibi azlık-çokluk zarfları yerine felaket, acayip, korkunç, dehşet gibi kelimeler zarf olarak kullanılmaya başlanmıştır. "Genç kız korkunç güzel piyano çalıyordu" gibi bir cümle dilbilgisi kurallarına göre hatalıdır. korkunç yerine çok veya oldukça gibi çok daha uygun bir zarf kullanılabilir. (Vikipedi)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zarf nedir cümledeki Forum Tarih
Zarf Tümleci Nedir, Zarf Tümleci Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 8 Aralık 2011
Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları Nedir Bilim & Teknoloji 27 Mayıs 2011
Öbekleşmiş Zarf Nedir - Öbekleşmiş Zarflar Hakkında Bilgi Diğer Diller 15 Mart 2011
Zaman Zarfı Nedir - Zaman Zarfları Hakkında Bilgi Diğer Diller 15 Mart 2011
Yön Zarfları Nedir - Yön Zarfları Hakkında Bilgi Diğer Diller 15 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş