Zanaat Ne demek - Zanaat Nedir

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Zanaat Ne demek - Zanaat Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zanaat anlamı
  Zanaat hakkında bilgi
  Zanaat Nedir?

  Zanaat, maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır. Ayrıca hüner ve marifet anlamlarına da gelmektedir. Bir işle veya meslekle uğraşan ustalığı ve mahareti olan kimselere ise sanaatkar denilmektedir.

  Osmanlılar zanaat anlamına gelen hirfet sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlı döneminde çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı bulunmaktaydı. XIX. yüzyılda Osmanlı’ya gelen Fransız mozaikçisi Pretextat Le-comte çinicilik, hâkk, mâden işleri, dökmecilik ve bakırcılık, camcılık, taş yontuculuğu, nakış, kalemkârlık, halıcılık, kumaş ve kadifecilik, saraçlık, kunduracılık, silâh işçiliği, ahşap işleri, telkari, cevahircilik, mühür yapımcılığı, minekârlık, tesbihcilik, kayık imâli, lo*kum, helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir.

  Sanayi devriminden sonra zanaatlar büyük ölçüde sarsılmıştır. Seri imalat ile birlikte bir çok zanaat ortadan kalktıysa bununla birlikte yeni zanaat alanları da doğmuştur. Saraçlık ve nalbantlık tarihe karışırken bunun yerine otomobil tamirciliği kaportacılık ve boyacılık gibi zanaatler ortaya çıkmıştır.

  Günümüzde zanaat denilince akla ilk gelen küçük sanatlardır. Şiir, müzik, resim, heykel, hat, tezhip gibi zanaatler ise “güzel sanatlar” olarak adlandırılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zanaat demek Zanaat Forum Tarih
Sanatçı ve Zanaatkar Ne Demektir? Sanatçı Tanıtımları 26 Eylül 2011
Sanat Ve Zanaat Ayrımı Nedir Edebi Türler Halk Edebiyatı 30 Eylül 2013
Sanat ve Zanaat Arasındaki Farklar ve Benzerlikler Nelerdir? Edebi Türler Halk Edebiyatı 1 Ağustos 2013
Geleneksel Zanaatlarımız Ve Sanatlarımız Nelerdir El Sanatları 12 Mart 2012
Geleneksel Zanaatlarımız Nelerdir El Sanatları 11 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş