Zaman ile İlgili Kompozisyon - Zamanla İlgili Kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Zaman ile İlgili Kompozisyon - Zamanla İlgili Kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zaman İle İlgili Kompozisyon Örneği
  Zamanla İlgili Yazı
  Zamanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örneği

  Zaman, bugünün dün olmasını sağlayan, olayların birbirini izlediği boyut ve geçen süredir. Önceden sonraya doğru giden bağıntı ve anlar bütünü olan zaman, şüphesiz dünyayı ve insanı da etkisi içine alır.

  İnsanın hayattaki en değerli hazinesi zamanıdır. Çünkü hayat kısadır ve boş yere harcanan zamanın da telafisi yoktur. İnsan hayatta yaptıklarıyla hatırlanır. Yaşarken zamanı ne kadar iyi kullanmışsak, o kadar birikim yapmışız, demektir. Zamanı iyi kullanmak insanların elindedir; ama önce zaman kavramının önemini iyi anlamak gerekir. Boşa harcanan zamanlarla geçirilmiş bir hayat, hiç yaşanmamış, demektir. Bu nedenle zaman insanın hayattaki en büyük sermayesidir.

  Bazen zaman insanlara uyum sağlayamayabilir. İçinde yaşanılan zamanın şartları bireyin düşünce ve davranışlarıyla uyum göstermeyebilir. Bu durumda kendi düşüncelerimizi kabul ettirmek uğruna bir savaşa girmek, sadece boş bir çaba olur. Zamanın gidişine uymak, ona göre davranmak, insan için en çıkar yoldur. Bu gibi durumlarda "Zaman sana uymazsa sen zamana uy." düşüncesiyle hareket etmek gerekir. Zamanın olmadığı bir dünya düşünelim. Acaba zaman olmasaydı neler olurdu? ,diye hiç düşündük mü? Zaman olmasaydı her şey yerinde dururdu, hiç bir değişim ve hareket olmazdı. İnsanoğlu yaşamın değerini bilmez, öylesine bir yaşam sürdürürdü. Sınırlı olan her şey ne kadar değerliyse, zaman da o kadar değerlidir. Bazen düşünmek, karar vermek ya da unutmak için zaman en güzel çaredir. Hayatta her şey yolunda gitmeyebilir, bazı konuları zamana bırakmak en iyisidir. Çünkü zaman, bize doğru yolu gösterir. Bir insanı bile birden tanıyamazsın, zamanla tanımaya başlarsın. Hatta o kadar yıl geçirdiğin bir insanın bile, hiç bilmediğin yönlerini zamanla görebilirisin. Bu anlamda karar vermek, tanımak ya da sorunları çözmek için de zamanı kullanıyoruz.

  Zaman öyle bir süreçtir ki, su gibi akıp gider ve insan ancak, sonuna geldiğinde değerini anlar. Zamanı iyi kullanmak bizlerin elindedir, bu nedenle onu boşa harcamamalıyız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zaman İlgili Kompozisyon Forum Tarih
Zamanın verimli kullanılması ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 2 Ekim 2015
Sakla Samanı Gelir Zamanı İle İlgili Kompozisyon Örneği Atasözleri & Deyimler 1 Şubat 2014
Zaman ile ilgili atasözleri anlamları Atasözleri & Deyimler 18 Ocak 2017
Zaman ile ilgili deyim Zamanla ilgili deyimler ve anlamları Atasözleri & Deyimler 13 Şubat 2014
Zamanla İlgili Şiirler, Zaman Hakkında Şiirler Şiirler 14 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş