Zakkum Çiçeği Faydaları Yararları

'Şifalı Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Zakkum Çiçeği Faydaları Yararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zakkum Bitkisi Yararları - Zakkumun Faydaları - Zakkum Çiçeği
  Zakkum Çiçeği Bitkisi (Nerium oleander): Yaz aylarında pembe çiçekler açan, yaprak dökmeyen, daha çok Akdeniz ülkelerinde yetişen ve sulak yerleri seven, 4 metreye kadar boylanabilen küçük bir ağaçtır. Zehirli bir bitkidir. Tanen, flavon, C vitamini, glikoz gibi maddeler içerir.

  Zakkumun Faydaları: Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. İdrar söktürücüdür. Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır. Haricen adale ağrılarını da hafifletir. Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalışmalar yapmış ve Zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır.

  Zakkum Çiçeği Bitkisi nasıl kullanılır? Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zakkum Çiçeği Faydaları Forum Tarih
Zakkum 13 Albümü 2011 Albüm Tanıtımları 21 Şubat 2011
Zakkum Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Zakkum - Zehri Zakkum Müzik Videoları 6 Mart 2010
Çiçeğin bölümleri kısaca Doğa ve Bitkiler 7 Ocak 2015
Tohum ve Meyve Çiçeğin Hangi Kısmında Oluşuyor Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş