Zİgana'dakİ ÇiĞin nedenİ

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Zİgana'dakİ ÇiĞin nedenİ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda, 10 kişinin hayatını kaybettiği çığ düşmesine ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, olayın, iki ayrı tabakası bulunan kar kütlesinin üst kısmının yumuşaması ve "şekerleşmesinden" kaynaklandığı bildirildi.
  Zigana Dağı'nda yaklaşık bir ay önce meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan çığı düşmesi olayı ile ilgili başlatılan soruşturma Torul Cumhuriyet Savcılığınca sürdürülüyor.


  Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamada, olayın ardından hazırlanan raporda, "çığ düşmesinin, silah atılmasından kaynaklandığı"nın ileri sürüldüğünü, ancak Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetince hazırlanan ve Başsavcılığa ulaşan raporda olayın tamamen doğal nedenlerle meydana geldiğinin ortaya konulduğunu söyledi.

  Bilirkişi raporunda, "silah atılmasının böyle bir çığ meydana getiremeyeceğinin" belirtildiğini anlatan Bozkan şöyle dedi:

  "Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetince hazırlanan raporda, çığ olayının sıcaklık farkından kaynaklandığı belirtilerek, bölgede altta donmuş bir kar tabakası ile üstte sıcaktan yumuşamış ve şekerleşmiş iki ayrı kar tabakası olduğu belirtiliyor. Raporda çığın, üstteki yumuşamış ve şekerleşmiş kar tabakasının, dağcılık ekibi olay yerinden yürürken hareketlenmesi sonucu meydana geldiği vurgulanıyor. Yani olayda silah iddiası olsa bile ki, bu doğrulanmış değil, çığın silah atılmasından kaynaklanmadığı bilirkişi raporunda belirtilmektedir"


  -TAMAMEN DOĞAL BİR OLAY-


  Başsavcı Bozkan, Torul Cumhuriyet Savcılığının olaya ilişkin soruşturmasının sürdüğünü anımsatarak şöyle devam etti:

  "Savcı arkadaşlar henüz soruşturmayı tamamlamamışlardır. Şu anda Erzurum Atatürk Üniversitesi bilirkişi heyetinden gelen rapor dosyaya konuldu. Bundan sonraki aşamada, olaydan yaralı olarak kurtulan kişilerin ifadeleri alınacak. Ayrıca olayda ölenlerin yakınlarının da şikayetçi olup olmadıkları konusunda beyanları sorulacak. Taraflar dinlendikten sonra bir kanaat oluşacak. Ancak, şunu diyebiliriz ki olay doğal bir olaydır."

  Başsavcı Bozkan, ayrıca rapora göre, olayda ölen ve yaralananların 700-800 metre sürüklendiğinin tespit edildiğini ve bu kişilerin vücutlarında ciddi tahribatlar olduğunu kaydetti.


  -BAKANLIĞIN RAPORU DA AYNI-


  Bu arada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan raporda da, türü "kütle çığ" olarak ifade edilen çığın oluş sebebi, "doğal" olarak gösterildi.

  Raporda, çığın başlangıç noktasında bitki örtüsü bulunmadığına işaret edilerek, bölgede çığın oluşmasına neden olan etkenler, "çığın meydana geldiği yamacın bitki örtüsünden yoksun olması, yamacın eğiminin yüksek olması, rüzgarın getirdiği karın bu yamaçta birikmesi ve havaların anı ısınmasına bağlı kütle örtüsündeki su miktarının artması" şeklinde sıralandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Zİgana'dakİ ÇiĞin nedenİ Forum Tarih
Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014
Beyinciğin Görevleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 12 Kasım 2013
Cıcığını Çıkarmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 15 Eylül 2012
Beyincik, Beyinciğin Özellikleri, Beyincik Görevleri, Beyinciğin İşlevleri Genel Sağlık 10 Ağustos 2012
Beyinciğin Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 23 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş