Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yuvalı köyü bilgileri - yuvalı resimleri - yuvalı köyü tanıtım  Flag of Turkey.svg Yuvalı, Türkiye
  Kayseri

  Tarihi

  Yuvalı köyünün adı konusunda verilen bilgilerde yanlışlık vardır.Yuvalı köyü halkı Oguzların Yıva boyuna mensup olduğu için Yıva boyundan olananlamında yuvalı ismiyle anılagelmiştir.Köyümüzün tarihinin çok eskilere dayandığı kesin olmakla beraber,Türk-müslüman unsurların yerleşim alanı olmasının hangi tarihte gerçekleştiği araştırma bekleyen bir konudur.Köyümüz arazisinde yer alan tarihiAhmet Hisarı,Kadı bağları bölgesindeki tarihi kale kalıntısı,yine kızılırmak kenarındaki diğer bir kale kalıntısı ve köyümüzün değişik mevkilerinde bulunan mezar kalıntıları,Yuvalı'nın tarihinin çok eskilere dayandığının göstergeleridir.

  80'li yılların son çeyreğine kadar çoğunluk yazlık-kışlak alanlarda konar -göçer yaşayan Türkmen Yuvalı halkı,köy yerleşim alanının taşınmasıyla sosyal,ekonomik bir çok değişimide beraberinde yaşamıştır.Yuvalı köyü insanının tam anlamıyla yerleşik kültürü ,köyün taşınmasıyla başlar.Bu taşınma esnasında il merkezine göç köy nüfusunu azaltırken ,küçükbaş hayvancılıktan,büyükbaş besiciliğine geçilmiş,zirai faliyetlerde makinalaşma artmış,köy halkının şehir merkeziyle iletişimi ve etkileşimi de üst seviyeye çıkmıştır.Okur yazar oranı yüksek olmakla beraber yüksekokul mezunu sayısı bakımından geri kaldığı söylenebilir.Yüksekokul okuma oranıda son dönem artma eğilimindedir.

  Sevinçte ve tasada birlikteliği ile ünlü Yuvalı; Türk kültür ve değerlerini en üst seviyede yaşayan ve yaşatan şirin bir Orta Anadolu köyüdür.


  == Köy Hakkında hiç bir bilgi ve araştırma sahibi olmadan gereksiz bilgilerle kullanıcıları yanlış yönlendirmeyelim lütfen.

  ==

  Kültür

  Köyün özellikle kışan (arabaşısı),mantısı birde kadınların elleriyle yaptıkları yufka diye adlandırdıkları ekmekleri ünlüdür.Aynı zamanda köyde Hınnap meyvesi Meşhurdur. Hınnap meyvesi:meyveler arasında sayılan ama pek fazla da bilinmeyen, minik kahverengi, çekirdekli yiyecek,dışı kahverengi, sert ve tatlı eti yeşil renktedir.iki çeşidi vardır: iğdeden biraz daha iri olan (ki daha lezzetlidir) ve de ceviz büyüklüğünde olan. tipi iğdeyle hurma arasında olan, tadı elma, iğde, üzüm tadlarının karışımını çağrıştıran, umulandan daha ferahlatıcı meyvedir.eylül sonu, ekim başı çıkar.latincesi : zizyphus vulgaris Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kan temizleyicidir. şeker hastalığına karşı da kullanılır. Meyvenin tarihndeki bi olay ise: odyseus'un adamlarının yedikten sonra memleketlerini unutmalarına sebeb olan meyve olmasıdır. Hınnap Meyvesine Ege bölgesinde Hunnap,Hünnap adıda verilmektedir. meyvenin resmine --> http://img157.imageshack.us/img157/6489/cimg10724et.jpg ulaşabilirsiniz.

  bilgi ve araştırma sahibi : ayavuz38 alıntı degildir.....

  Coğrafya

  Kayseri iline 45 km, Kocasinan ilçesine 45 km uzaklıktadır. Türkiyenin en uzun nehri olan kızılırmak eski yuvalı köyüne ve köylülerin baglarına cok yakından geçmektedir ancak bunu değerlendirme fırsatı henüz tam olarak olgunlaşmamıştır
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 533
  2007 508
  2000 687
  1997 1616
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda öncelik tahıl üreticiliğindedir ancak son yıllarda şekerpancarı üretimi de önem kazanmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - bahri doğan
  1999 - Ahmet Ünal
  1994 - Mustafa Doğan
  1989 - Mustafa Doğan
  1984 - mehmet türkaslan
  ahmet tek

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem [[icme suyu sebekesı yoktur ] hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yok ptt acentesi var Sağlık ocağıbinası mevcuttur fakat görevli personel atanmadığı için atıl durumdadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.(kanalizasyon işlemi halen sürmektedir amabu alt yapı hizmeti köyde yaşayan vatandaşlar tarafından yürütülmektedir)köyümüzde ayrıca bir çok memur ve üst kademe insanlar yetişmiştir hakim,polis,kaymakam,doktor,savcı bunlara bir kaç örnektir köyümüz yıllardır sürügelen baraj meselelerinden dolayı köyün üst tarafında bulunan eskiden harman yeri olarak kullanılan bölgeye taşınmıştır burasının diger adıda kucak tır (Ekleyen Adnan PALAZ avanos Polis memuru kemalin Alinin Oğlu) 0506 407 84 27-05385105809 telefon numaralarım avanos ilçesine gelen bütün köylülerim arayabilir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yuvalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Yuvalıçayır Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Hassa Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Gerze Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Midyat Yuvalı Köyü - Midyat Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 28 Kasım 2009
Yuvalı Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş