Yuvaklı Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yuvaklı Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekman Yuvaklı Köyü - Yuvaklı Köyü Hakkında - Yuvaklı Köyü Tanıtımı - Yuvaklı Köyü Resimleri - Hasansevi Köyü
  İlçe: TEKMAN

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: Arap AK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 04425726223

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 439

  İle Uzaklığı: 207 km

  İlçeye Uzaklığı: 56 km

  Rakım: 2225 m


  Tarihi

  Köyün eski adı "Hasansevi"dir. Şimdiki adının (Yuvaklı) nereden geldiği tam bilinmemektedir. Toprak damlı evlerin üstü ağır ve silindir şeklinde bir taşla düzlenir. Buna yuvalamak denmektedir. Yuvaklı isminin bu sözden geldiği söylenmektedir. Ayrıca köyde Yuva soyisimli vatandaşların yaşadığı bilinmektedir. Köyün tarihine baktığımızda seksenli yıllar öncesi kalabalık bir köy olan Yuvaklı, köyde yaşayanlar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu göç vermiştir. Köy, göçün büyük bir bölümünü kendi mezrası olan "Yemişli"ye vermiştir. Yemişli ise, Yuvaklı'nın 4 km kuzeydoğusunda büyük bir mezradır. Yemişli'nin eski adının "Gırsorik" olduğu bilinmektedir.

  Kültür ve Sosyal Durum

  Köy ve mezrasında yaşayan halk çoğunlukla geniş aile kültürü içerisinde hayatlarını sürdürmekte, dışa kapalı ve öğrenme güçlüğü içinde olduklarından kendi kültürlerini korumaktadırlar. Geniş ailelerde üç neslin bir arada yaşadıkları görülmektedir. Akrabalık bağları sıkı olup gelenek ve göreneklerine bağlıdırlar. Birbirleri ile yardımlaşmaya açık ve misafirperver bir tutum sergilemektedirler. Yuvaklı’da evler; civardan toplanan taşlardan ve çamurdan, tek katlı yapılmakta ve evlerin üzeri toprakla kapatılmaktadır. Köyde çatılı ev sayısı azdır. Evler genellikle 2 oda ve bir salondan ibarettir. Evlerde genelde tuvalet bulunmamaktadır. Az odalı olan bu evlerde geniş ailelerin ikamet ettiği görülmektedir. 1960 yılında meydana gelen depremde bir çok ev hasar görmüştür. Köye deprem konutları için yer tespitinin de yapılmasına karşılık hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bazı hanelerin evleri çok eski olup, yıkılma tehlikesine karşın halk içinde oturmaktadır. Köyde konuk evi veya halkın sohbet edebileceği bir mekan bulunmamaktadır. Halk genelde evlerde toplanarak sohbet, satranç vb. etkinlikler yaparak boş zamanlarını değerlendirmektedir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 207 km, Tekman ilçesine 56 km uzaklıktadır. Köy, ortasından dere geçen bir vadide kurulmuştur. Etrafı Dağlarla çevrilidir. Yemişli ise Tekman ilçesinin güneybatısında 2250m. yükseklikte Şakşak ve Karlıova Dağları arasında bir plato üzerine kurulmuştur. Yuvaklı'nın; Hamzanlar Köyü, Çimenözü Köyü, Yiğitler Köyü, Doğruyol Mezrası ve Karlıova ilçesine bağlı köylerle sınır komşuluğu vardır. Yuvaklı ile Yemişli arası 4km. olduğu bilinmektedir.

  Ulaşım

  Köyün ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 60km olduğundan ve yoğun kış şartlarından ötürü ulaşımda bazı problemler gözlenmektedir. Yolu toprak olan köye ; kışın kar baharda ise eriyen karlardan oluşan çamur nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanmaktadır. Yuvaklı’nın, ilçe merkezi ile ulaşımını sağlayan bir araç bulunmamasına karşın, mezrası Yemişli’nin biri kendisine ait diğeri ise Gökoğlan köyü ile ortak çalışan iki adet aracı bulunmaktadır.

  Ekonomi

  Yuvaklı’da; köylü geçimini, büyük ve küçükbaş hayvancılıktan sağlamaktadır. Tarımsal faaliyetin köy ekonomisine katkısı yok denecek kadar azdır. Son birkaç yıl içinde devletin yaptığı nakdi yardımlar sonucunda tarımsal faaliyetlerde, diğer senelere oranla bir artış olmuştur. Köydeki genç nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul ve İzmir gibi Büyükşehirlerde çalışarak ailelerine katkıda bulunmaktadırlar.

  Altyapı bilgileri

  Yuvaklı'da 5 Yıllık İlköğretim Okulu (Yuvaklı İlköğretim Okulu) bulunmakta ve faal durumdadır. Yemişli'de ise 8 Yıllık İlköğretim Okulu (Y. Yemiş İlköğretim Okulu) bulunmaktadır. Bu okul da faal durumdadır ve her iki okulun lojmanı vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Yemişli de ise su köyde bulunan 3 çeşmeden sağlanmakta iken yine kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol, elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ilk GSM hattı varken, Yemişli de ilk iki GSM hattı çekmektedir. Köyün Erzurum'a sefer yapan arabası varken Tekman'a ulaşım Yemişli'nin iki arabasıyla sağlanmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yuvaklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş