Yuvacık Köyü Kaş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yuvacık Köyü Kaş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yuvacık köyü bilgileri - yuvacık köyü resimleri - yuvacık köyü tanıtım  Yuvacık, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski İsmi DARGAZ olan köy yunan kökenli olması nedeniyle daha sonra Yuvacık ismini almıştır. Bu yörelerde çoğu köy bu şekilde ismi değişikliğine uğramıştır. ( Margaz - Üzümlü ; Fırnaz- Yeşilköy ; Istanaz- Korkuteli vs.. )
  Kültür

  Yuvacık köyünde düğünler 3 gün 3 gece yapılmaktadır. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir köy olup köyün genç nüfusu Antalya'nın diğer ilçelerinde iş kurmuştur. Eğitime büyük önem verilmektedir. Köyün geneli birbirine akraba olup sıkı bir dostluk havası vardır. Düğünlerde genellikle etli ve sulu yemekler, hoşaf ve Antalya yöresine özgü sütlaç ve keşkek yapılır.
  Coğrafya

  Antalya iline 178 km, Kaş ilçesine 55 km uzaklıktadır.Köyün genel coğrafyası dağlık ve orman alanları üzerine kuruludur.Maki bitki örtüsüyle beraber birleşen çamlık alanlar vardır. Halkın birkısmı geçimini sağlamak amacıyla Antalya merkezinde yerleşik hayat kurmuşlardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları genellikle soğuk yazları ise kavurucu rüzgar etkisini Akdağın Torosların eteğinde bulunan bu yaylada yitirmektedir.İkliminden dolayı her türlü meyve ve sebze yetiştiriciliğine uygundur.Ancak su kaynağı yeterli olmasına rağmen köyün elma bahçeleri susuz kurumaya yüz tutmuştur. İç kısımda kalması onun havasını bol oksijene bırakmaktadır.Yazın dağın eteklerinden erimeye başlayan karlar bölgenin suyunu çelik gibi yapıp adeta buzluktan çıkan suyu andırmaktadır. Kışın kar ve soğuk havanında etkisiyle don olayları çok sık görülmektedir.


  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 348
  1997 345
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  İçme suyu vardır. Sulama suyu yeterli olmasına rağmen köyler arası anlaşmazlıktan dolayı sıkıntı çekilmektedir.iki büyük kaynaktan temin edilir.  Altyapı bilgileri

  Köyde eski bir ilköğretim okulu vardır anasınıfı 1.,2.,3., sınıflara kadrolu öğretmen aracılığıyla eğitim verilmektedir. Diğer sınıfların eğitimi içinde taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.camiside kadrolu başarılı bir imam tarafından 5 vakit ezan okunmaktadır Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca bir bakkal ı vardır

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yuvacık Köyü Kaş Forum Tarih
Yuvacık Köyü İnebolu Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Yuvacık Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yuvacık Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Yuvacık Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Yuvacık Köyü Ladik Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş