Yuva Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yuva Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yuva Köyü Gürün - Yuva Köyü Hakkında Bilgiler - Yuva Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 133 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58800
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Gürün
  Yuva, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Gürün ilçesinin kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 23 kilometre mesafede bulunan Yuva Köyu; kuzeyde Külahli ve Karadoruk güneydoğuda Bağlıçay(Alacamezar), batıda Aşağisazcağız ve Yukarısazcağız, güneyde Suçatı kasabasi ve Mahken (Ağaçlı) köyleri ile çevrili bulunmaktadir. Yuva Köyünün kuruluş tarihi yaklasik olarak, 1800'lü yıllara rastlamaktadir.

  ERENLER
  Yuva Köyünün güneybatı kesimindeki kışla deresinin dağlık kesiminde Bozoğlan denilen yerde susuzluktan öldüğü söylenen ve ziyaret yeri olarak kabul edilen bir yer vardir. Köyun girişinde sol tarafta kalan Karahüseyin denilen yer de ziyaret yeri olarak kabul edilmektedir. Köyun üst kısmında yer alan Kara Baba denilen yer de ziyaret yeri olarak bilinmektedir. Halk arasındaki rivayetlere göre bu kişiler beş kardeş olup, kaba abdal istanbuldan bir taş atıp, bu taşlar nereye düşerse orada öleceklerini söyler, tekkeden taşı fırlatır ve beş kardeş taşı nereye düştüyse orada ölmüşlerdir. Bu nedenle de bunların mezarlarının bulunduğu mevki ziyaret yeri olarak kabul görmüştür. Kurbanlar kesilip dualar edilmekte ve dilekte bulunulmaktadır.

  Yuva köyünün hudutları: Yuva köyünün doğusunda bulunan Alacamezar köyü ile sınırı; yuva deresi kuruca deresi sırtı, kalburcuyurt sırtı, Yuva köyünün Suçatı ile sınırı; Kötü şuğul ve su, tandırlı gediği ve kuyu, ak gedik mezarlığı. Kötükale deresi, ovacık suyu, çabutlu çalı yolu Yuva köyüne sınır olarak kabul edilmiştir. Yuva köyünün karadoruk köyü ile hududu; Telin yolu, aşılıpınar deresi ve külahlı köyü ile aşağıboğaz subatansuyu güneyinde avara çalı, karakepez tepesi mezra çalı ve birik çalı.

  Köyün elektriği 1985 yılında, telefonu 1987 yılında gelmiştir. İlkokulu 1957 yılında yapılmıştır. Sağlık evi gibi sosyal tesisler yoktur. Köyün içme suyu sorunu vardır. Elmalidağının eteğinde bulunan suyun kapalı şebeke suyuna aktarılmasıyla bu sorun halledilmiş olacaktir. Daha önceki yıllarda eski değirmen adı verilen yerde bol su vardı. Günümüzde bu su kurumuş durumdadır. Yuva Köyünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Akpınar, Kılıçlıyurt, Darlık gibi yaylalara küçük göletlerin ve hayvanların sulanması için çeşitli mevkilere kürünlerin yapılması gereklidir. Köyün arazisi tarım ve hayvancılığa elverişlidir. Yuva Köyü arcılık yapmaya çok elverişli bir köyümüzdür. Yuva Köyünde, alıç, koyun alıcı, keçi alıcı, armut, ahlat gibi yabani meyve ağacları bol miktarda bulunmaktadır.

  Yuva Köyünde sırasıyla; Haydar Şahin, Zeynel Kılıç, Mehmet Tatar, Mehmet Gürbüz, Ali Rıza Şahin muhtarlık yapmışlardır. Yuva Köyünden Emine Kılıç, Döndü Tatar, Nazey Gürbüz, Güssü Akkaya, Celal Elmalı gibi isimler çok güzel ağıt söylemektedirler.


  Yuva köyüne Hacolar(kılınç) Malatya Engüzek (Ağılbaşı)Hekimhan bölgesinden gelmişlerdir. Tatarlar (Tatar), Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Kökler (Kök), Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Ginilililer (Karataş), Elbistan bölgesinden Üzgüller Elbistan bölgesinden, Kınıklar (Akkaya), Elbistan bölgesinden Alıçlıdağlar(Alıçlıdağ), Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Köseler (Polat), Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Kalenderuşağı (Şahin), Elbistan ilçesi Küçükyapalak Köyünden gelmişlerdir. Güneşler (Güneş), Tumbullar (Elmalı), Sağırlar (Aytaş) Tokat Bölgesinden gelmişlerdir. İmamhüseyinler (Yıldırım), Elbistan Yapalak Bölgesinden, Tarholar (Doğan), Elbistan Keçemağara Bölgesinden, Kınıklar (Akkaya+Aşılı), Elbistan Yapalak Bölgesinden, Velikahyalar (Kılıç) Malatya Akçadağ/Seterek Bölgesinden, Zadeler (Ünver) Elbistan Bölgesinden gelmişlerdir.

  1960 yılında 67 hane olan Yuva Köyü, 1997 yılında 17 hane kalmıştır. Bu köyde göç olayı fazladır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere yerleşenler olmuştur. İstanbulda yaşayanlar tarafından Yuva-Külahlı Köyleri Kalkındırma Derneği kurulmuştur. 1997 yılı ETF sonuçlarına göre 88 kadın,77 erkek, toplam 165 kişi yaşamaktadır.

  Kültür
  Köyün eski ermeni yerleşim yeri oldugu ermenilerden kilise kalıntıları ve ceşme taşı ermeni mezarları cıkmaktatır

  Coğrafya
  Gürün İlçesinin kuzeydoğusunda, ilçe merkezine 23 kilometre mesafede bulunan Yuva Köyü; kuzeyde Külahlı ve Karadoruk güneydoğuda Bağlıçay(Alacamezar), batıda Aşağısazcağız ve Yukarısazcağız, güneyde Suçatı (Telin) kasabası ve Mahgen (Ağaçlı) köyleri ile çevrili bulunmaktadır.

  Yuva köyünün hudutları; Yuva köyünün doğusunda bulunan Alacamezar köyü ile sınırı; yuva deresi kuruca deresi sırtı, kalburcuyurt. Sırtı, Yuva köyünün Suçatı ile sınırı; Kötü şuğul ve su, tandırlı gediği ve kuyu, Ak gedik mezarlığı. Kötükale deresi, ovacık suyu, çabutlu çalı yolu Yuva köyüne sınır olarak kabul edilmiştir. Yuva köyünün karadoruk köyü ile hududu; Telin yolu, Aşılıpınar Deresi ve Külahlı Köyü ile Aşağıboğaz Subatansuyu güneyinde Avara çalı, Karakepez Karacaveran Tepesi Mezra Çalı ve Birik Çalı.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  1960 yılında 67 hane olan Yuva Köyü, 1997 yılında 17 hane kalmıştır. Bu köyde göç olayı fazladır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere yerleşenler olmuştur. 1997 yılı ETF sonuçlarına göre 88 kadın,77 erkek, toplam 165 nüfusa sahip bulunan Yuva Köyü’nün yıllara göre nüfus tablosu aşağıdadır
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  1935 468
  1940 418
  1945 506
  1950 587
  1955 629
  1960 618
  1965 584
  1970 563
  1975 461
  1980 422
  1985 427
  1990 280
  1997 165
  2000 136

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. şu an tarım teşfik fonları ile gecinmekte baska gelirleri bulunmamakta

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ---- - Ali POLAT
  1999 - 2004 - Ali Rıza ŞAHİN
  1994 - 1999 - Ali POLAT
  1989 - 1994 - Mehmet GÜRBÜZ
  1984 - 1989 - Zeynel KILINÇ
  1974 - 1984 - Mehmet TATAR
  1966 - 1974 - Haydar ŞAHİN
  1954 - 1966 - Veli ŞAHİN
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır Ögretmeni yoktur Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi 2006 yılında yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol YOK köyde elektrik ve sabit telefon vardır. CEP TELEFONU CEKMİYOR HARMAN YERİNDE CEKİYOR VEYA SU DEPUNUN ÜSTÜNE CIKMAN GEREK

  Köyün elektriği 1985 yılında, telefonu 1987 yılında gelmiştir. İlkoklulu 1957 yılında yapılmıştır. Yuva Köyü’nde sağlık evi gibi sosyal tesisler yoktur. Köyün içme suyu sorunu vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yuva Köyü Hakkında Forum Tarih
Yuvalı Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yuvatepe Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yuva Köyü Hakkında bilgi Acıgöl Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yuvalıçayır Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yuvacık Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş