Yusuflar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yusuflar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yusuflar köyü tanıtım - yusuflar köyü bilgileri - yusuflar köyü resimleri  Yusuflar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köye ilk gelen iki kardeştir. Bunlardan birisinin ismi Yusuf Aga'dır. Bu köyü Yusuf Aga kurmuştur. "Yusuflar" ismi Yusuf Aga'ya dayanır. Yusuf Aga'nın mezarı da eski Emeğil köyünün mezarlığında yola yakın bir yerde olduğu söylenir.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hemen hemen diğer Avşar köyleri ile aynıdır. Düğünlerde ve cenazelerde imece usulü ile yemekler yapılır ve yardımlaşılır. Askere giden gençler için yemekler düzenlenir. Düğün davetiyesi olarak da öyle süslü şekilli kartlar dağıtılmaz. Okuntu olarak bardak, eşarp, çorap gibi küçük hediyeler dağıtılırdı. Harmanı diğerlerinden geç kalana yardım edilirdi. Komşu açken tok yatılmaz ve yine komşu üzülüyor iken sevinilmez. Düğünler davul-zurna eşliğinde yapılır. Cenazelerde ağıtlar yakılır ve en önemlisi yörelerimizde Osmanlı Türkçesi konuşulur.
  Coğrafya

  Kayseri iline 90 km, Pınarbaşı ilçesine 14 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, yazı da kışı da çetindir yani karasal iklim hüküm sürmektedir. bakalım yapılan barajlar etki ederse iklimimiz de bazı değişikliler söz konusu olabilir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 12
  2000 80
  1997 68
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi önceleri tarım ve hayvancılığa dayalı olarak yön bulurdu fakat şimdi ise şehirden destekli olarak yönünü değiştirdi, tarım da, hayvancılıkta eskisi kadar faal değildir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hacı Kayhan
  1999 - Hacı Kayhan
  1994 - Fahri Kayhan
  1989 - Ahmet Köroğlu
  1984 - Ahmet Kayhan

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yusuflar Köyü Hakkında Forum Tarih
Hacıyusuflar Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Hacıyusuflar Köyü Elmalı Antalya Antalya Tanıtımı 31 Mart 2010
Yeşilyurt Yusuflar İlköğretim Okulu Serik Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş