Yusuf Has Hacib Kimdir - Yusuf Has Hacib Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yusuf Has Hacib Kimdir - Yusuf Has Hacib Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yusuf Has Hacib Kimdir - Yusuf Has Hacib Hayatı

  Yusuf Has Hacib, M.S. 1017 Karahanlı Devleti’nin Balasagun şehrinde dünyaya geldi.İyi bir eğitim gördü. Çağının geçerli bilimlerinin yanı sıra Arapça ve Farsça’da öğrendi. 1077 yılında Kaşgar’da vefat etti. Günümüzde türbesi, Çin kontrolu altındaki Doğu Türkistan’daki Kaşgar’dadır.

  Karahanlı Devleti zamanında yaşıyordu, temel eğitimini Balasagun’da aldı. Kendisine önceden Balasagun’lu Yusuf deniliyordu , sonra kendisine Has Hacib adı verildi. Yusuf Has Hacib, Türk dil ve edebiyat için temel olan Kutadgu Bilig (Mutlu kılan bilgi) kitabının yazarıdır. Kutadgu Bilig 6645 beyitlik bir eserdir. Allah’a hamt,peygambere ve dört halifeye teşekkürle başlar.

  Karahanlı devlet hükümdarı Ulu Kara Bugra Han’a, Kutadgu Bilig adlı eseri (ilk siyasetname ve ilk mesnevi örneğini) 18 ay bir çalışma sonunda 1070 yılında sundu. Bu kitabı okuyan Ulu Kara Buğra Han kendisine “Ulu Has Hacib” unvanı ve Kaşgar’da vezir yardımcısı olarak görev verdi.

  Kutadgu Bilig’in ilk nüshası 1439′da Herat’da bulundu. İkinci bulunan Arapça, ilki uygurcadır. Kitabın ilk baskısı 1900′de Radloff tarafından yapılmıştır.
  Türk edebiyatındaki ilk siyasetnameyi yazmıştır. Türk edebiyatında ilk nazım şeklini o kullanmıştır.Bu nazım şekli de mesnevidir. Bundan dolayı Yusuf Has Hacip denmiştir.

  Yazdığı Kutadgu Bilig eserinden bir bölüm:

  Kitabıma,okuyana mutluluk getirsin,ona doğru yolu getirsin diye Kutadgu Bilig adını koydum.Ben sözlerimi söyledim,düşüncelerimi yazdım.Bu kitap her iki dünya için de doğruyu gösteren bir rehberdir,yardımcı bir eldir.Dosdoğru bir söz söyleyeyim size:Her iki dünyayı da devletle elinde tutabilecek kişiden daha mutlu kimse yoktur.Önce Gündoğdu’yu tanıtayım.O hükümdardır,doğru yasayı(töre)temsil eder.Aydoldu ile mutluluk güneşi doğar,o da mutluluğun(kut)temsilcisidir.Öğüdülmüş aklı,Odgurmuş akıbeti temsil eder.Ben sözlerimi bu dört değer(doğru yasa,mutluluk,akıl,akıbet)üzerine kurdum.Okuduğunda anlayacaksız,dikkat et.

  Tüm Eserleri;
  Kutadgu Bilig
  Kutadgu Bilig’den Seçmeler
  Kutadgu Bilig / Saadet ki Aya Benzer
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yusuf Hacib Kimdir Forum Tarih
Yusuf Has Hacibin Sözleri - Yusuf Has Hacib Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 14 Aralık 2011
Aylak Adam Kitabının Özeti Yusuf Atılgan Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Sami Yusuf Salaam 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 27 Kasım 2012
Yusuf Akçura Kimdir - Yusuf Akçuranın Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2012
Yusuf Ziya Bahadınlı Kimdir - Yusuf Ziya Bahadınlının Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2012

Bu Sayfayı Paylaş