Yurtdışında yapılan formalite nikah

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Dine tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yurtdışında yapılan formalite nikah konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yurtdışında yapılan formalite nikah

  Soru 1:
  Çok yaygın bir uygulama olarak, müslüman erkekler kendi ülkelerinde, sonradan tekrar resmi nikah yapmak niyetiyle, formalite icabı eşlerinden hakim kararıyla ayrılarak batı Avrupa'ya geliyorlar. Ve burada yine anlaşmalı olarak yabancı bir hanımla evlenip oturum alıyorlar. Bu durumdaki şahısların iddet dönemi gelip geçiyor, fakat onlar kendilerini 'dini' açıdan nikahlı saydıklar için herhangi bir işlem yapmıyorlar. Ve ilk eşleriyle görüştüklerinde ilişkilerini devam ettiriyorlar. Bu konuyla ilgili sizin kanaatiniz nedir?
  Cevap:
  Bir erkek karısını ric'î talak (yeniden nikah akdi yapmadan iddet içinde evliliğe dönme imkanı veren boşama şekli) ile boşarsa, "tekrar evliliğe döndüğünü ifade eden bir söz veya fiil" ile nikah geçerli hale gelir. Erkek mahkemeye başvurup hakime "eşimi boşa" dediği zaman hakime boşama vekaleti vermiş sayılır ve karısını ric'î talak ile boşamış olur. Mahkeme boşadıktan sonra iddet içinde "bizim evliliğimiz baki, sen benim karımsın, bu boşama formalite icabı" gibi bir söz söyleyince veya cinsel temas gibi bir fiil işleyince, geriye kalan iki talak hakkı ile evlilik devam eder.
  Bu kişi, yurt dışında formalite icabı nikahlandığı eşini de sonradan şer'an boşaması gerekir ki o kadın başkası ile evlenebilsin.

  Soru 2:
  Yaygın olmamakla birlikte (evli veya bekar) aynı yola başvurarak oturum alan hanımlarla karşılaşıyoruz. Hatta ebedi mahremleri ile formalite nikah kıydıranlar var, sizin bu husustaki kanaatiniz nedir?
  Cevap:
  Bir müslüman ebedî mahremi ile nikah kıyamaz; bu caiz ve geçerli değildir. Ancak yabancı ülke kanunları belli derecelerdeki yakınlarla evlenmeyi caiz görüyor da -aslında evlenmeyi istemedikleri ve buna niyet de etmedikleri halde- başka çare bulamayan bazı müslümanlar, ekmek parası ve iş bulmak için böyle formaliteden bir nikah yapıyorlarsa bu nikah, şer'an zaten geçerli değildir; oradaki işlerini görüyor olduğu için -dince geçerliği olmayan- böyle bir formaliteden istifade etmiş olmaktadırlar.

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yurtdışında yapılan formalite Forum Tarih
Yurtdışında lisans eğitimi Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 24 Şubat 2014
Yurtdışında üniversite nasıl okunur? Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 26 Ocak 2012
Yurtdışında okuyan Türk öğrencilerin üniversiteye sınavsız giriş hakkı kalktı. Eğitim Haberleri 18 Mart 2010
Yurtdışında Master yapmalı mıyım? Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 16 Mart 2010
Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar Son Şekli Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş