Yunuslar, insanlar kadar akıllıymış

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Dine tarafından 5 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yunuslar, insanlar kadar akıllıymış konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yunus balıklarının insanlardan sonra en parlak beyne sahip olduğu belirlendi.

  Daily Mail'in haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla bağlantılı birçok özelliğe sahip olduğunu gösterdi.
  Atlanta'daki Emory Üniversitesinden zoolog Lori Marino tarafından yapılan araştırmada, yunus balıklarının beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karşılaştırmak için MR tekniği kullanıldı.
  Şişe burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduğunu belirten Marino "Yunusların birçoğunun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor" dedi.
  Yunuslar uzun zamandır zekalarıyla tanınıyor, ancak üç yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olabilen şempanzelerin, yunuslardan daha zeki olduğu zannediliyordu. Bu son araştırmayla şempanzeler üçüncü sıraya düştü.
  Yunusların belirgin bir kişilikleri olduğu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düşünebildikleri belirtildi.
  Aynı zamanda "kültürel" hayvanlar olan yunusların başka yunuslardan yeni davranış biçimlerini alabildikleri kaydedildi.
  Bu durumda yunuslara insanlarla aynı statünün verilmesini isteyen uzmanlar, böylesine zeki hayvanların eğlence parklarında kullanılmalarının ve etleri için öldürülmelerinin zalimlik olduğunu belirttiler.
   

Bu Sayfayı Paylaş