Yunusefendi Köyü Gölyaka Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yunusefendi Köyü Gölyaka Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Yunusefendi Köyü Gölyaka - Yunusefendi Köyü Hakkında - Yunusefendi Köyü Tanıtımı - Yunusefendi Köyü Resimleri

  Yunusefendi, Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Yunusefendi Köyü, 1880-1890 yılları arasında Trabzon'un Akçabat İlçesi, Eskiköy'den gelen aileler tarafından kurulmuştur. Doğu Karadeniz'deki Rus baskısından dolayı Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı şimdiki Yunusefendi köyüne yerlşmişlerdir. Köye ilk BAYKARA daha sonra TAKİLDOĞLU MUSTAFA gelmiştir. Köye verilen isim de buradan gelmektedir. Görevi icabı sürekli cepheden cepheye dolaşması nedeniyle daha emin bir yer olan bölgeye eşi ZAKİRE'yle çocukları Hasan,Elmas ve Firdevs'i bırakarak tekrar göreve dönmüş olup orduda rütbeli gedikli Başçavuş olduğu için köye de adı verilmiştir. Samsun yakınlarında yaralanıp şehit düşmüştür ve nâşı Ordu ilindedir. Nüfus kayıtları da bu bilgiyi doğrulamaktadır.
  Buraya yine Eskiköy'den sülaleler gelmiş köyün nufusu böylece artmıştır.
  Köyün kültürü, aslı Oğuz soyundan Üçoklar kolundan Çepni boyundan gelir.Divanı Lügat-ı Türk'e göre Oğuz Kağan 'ın 16 . torunudur. İlk gelen Sezer ailesi dir. Sonradan,Cinoğlu,İmamoğlu, Mehdioğlu, Çavuşoğulları,Şişmanoğlu, Karamolla-Mollaoğulları,Malkoçoğlu, Çimçimoğlu gibi sülaleler sonradan geldiler.


  Kültür


  Karadeniz kültürü kendi içlerinde çok gelişmiştir. Köyde Alevilik-Bektaşilik geleneği hakimdir. Kendilerine has cemevlerinde 12 İmam hizmetini yürütmektedirler.
  Yemek zevki de çok gelişmiştir. Kendilerine has mısır ekmeği ve mısır yemeği çok ünlüdür. Yaylacılık halen devam etmekte olup Kızık Yaylası, Unluk yaylası, Arapoğlu yaylasını yaylak olarak kullanmaktadırlar.


  Coğrafya


  Düzce İli'ne 32, Gölyaka İlçesi'ne 10 km uzaklıktadır. Köy yamaçlara kurulmuş bir köydür. 5 km'lik yolu asfalttır. Köy, coğrafya bakımından çok güzel olup Düzce Ovası hemen köyün önündedir. Köyün rakımı 340 m'dir.

  İklim


  Köyün iklimi,Karadeniz-Karasal geçiş iklimi etki alanı içerisindedir.Bahar aylarında yağışlar görülür kışlar ise sert geçer.

  Nüfus


  2007 1200
  2000 870
  1997 791

  Gölyaka'nın 3. büyük köyüdür.

  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının en önemli geliri fındıktır. Bunun yanı sıra köylüler orman işlerinde de aktiftirler. Kendi Orman kooperatifleri vardır. Son yıllarda köyün gelirleri fındığa bağlı olarak artmaktadır.

  Altyapı bilgileri  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama saglık evınde ebe bulunmamaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak: wikipedia.org  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mart 2011

 2. yusuf gül

  yusuf gül Yeni Üye

  Ben yusuf gül mehdioğlu ali gül ün torunuyum bi siteyi oluşturan kişiye ve bizi araştırıp yer verdiği için teşekkür ederim kırklareli iğneada dan sevgiler.
   

 3. yusuf gül

  yusuf gül Yeni Üye

  ama kıme danıstınız kımden ızın aldınız okadarını bilemicem site sahibinin en kısa zaman da bana ulaşmasını bekliyorum
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kaynağımız yerelnet ve vikipedi'dir.
  Bilgiler yanlışsa doğrusunu yazarsanız düzeltiriz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yunusefendi Köyü Gölyaka Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş