Yunusören Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yunusören Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yunusören Köyü Şarkışla - Yunusören Köyü Hakkında Bilgiler - Yunusören Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 182 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58400
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Şarkışla

  Tarihi
  Özetle anlatmak gerekirse zamanın birinde köyde yaşayan yunus adında biri yaşıyormuş. Bazı nedenlerden dolayı köyü terk etmek zorunda kalmış. Yaşamış olduğu ev ve çevresi yıkılmış ve ören haline gelmiş ve köyün adı bundan dolayı kalmış YUNUSÖREN KÖYÜ.

  Kültürü
  Klasik Türk köylerinden olup sosyal dayanışma büyük önem arz etmektedir. Köyümüzde ilkokul ve camimiz mevcuttur. Köyümüzde komşu ilişkileri oldukca içten ve samimi olmakla birlikte aileler arası ev ziyaretleri yapılmaktadır. Kültürümüzde yemeklerin ayrı bir önemi vardır. Bu yemeklerede değinmeden geçmemiz olmaz herhalde. Kısaca yemeklerimizi tanıtalım; Etli mantı, içli köfte, bulgur pilavı, kırnış, büyük ve küçük köfte, kadın budu köfte, düğülcek çorbası, madımak aşı,erişte,herle,hoşaf,kısır köftesi,gelin parmağı sarması, lahana sarması, arabaşı, oğmaç (küçük parçadaki ekmeklerin yumurta ile kızartılması)),yağlama ve katmer (ekmek edilirken yapılan), dolma ve birbirinden güzel düğün yemekleri ile hoş bir hava hakimdir köyde. Bunun devamının temennisini dilerim. İnşallah her zaman komşu ilişkilerinin dostani ve samimi olmasını isterim. Eğer bunun devamı sağlanırsa elbette köyde kardeşlik ve huzur ortamını bulmak çok kolay olacaktır.

  Coğrafyası
  Sivas iline 70 km, Şarkışla ilçesine 35 km uzaklıktadır. İki dağ arasında konumlanmıştır. Kızılırmak köyümüzün kuzeydoğusundan; köy sınırından uzun ince bir şerit halinde geçmektedir. Yol güzergahı doğu-batı doğrultusunda uzanmaktadır. İlçeye ve ile doğrudan gidiş imkânı vardır. Komşu köylere ulaşım kolaydır. Komşu köylerimiz ise;batısında Kaleycik, güneyinde Abdallı, doğusunda Arıklar ve Yapracık, kuzeydoğusunda ise İğdeliören köyü vardır. Bitki örtüsü genellikle bozkırdır. Bahar mevsiminde bir-iki ay yeşillik hakim olup yerini bozkıra bırakır, son zamana kadar geniş yayılım alanına sahip olan köyümüzde orman alanının oluşturulması ile bu yayılım alanı daralmıştır. Bu nun bir iyi birde kötü yanı vardır: İyi yanı köyümüz yeşillikle daha güzelleşecek olması; kötü yanı ise hayvancılığın güç kaybetmesidir.

  Köyde yaşantı
  Köyde genellikle yaşantı yazları gençler çalışmak için inşaat ağırlıklı olmak üzere şehir dışına giderler. Yazın köy nüfusu çalışma nedeniyle azdır. Kışları ise köyde bir kalabalık hakimdir. Kurban ve Ramazan bayramlarında soğuk havalara rağmen sıcak bir ortam bulmak mümkündür. Bayramdan sonra ve diğer günlerde ise gençler çevre köylere giderek maç yaparlar ve o köylerde bizim köyümüze gelerek rövanşını yaparlar. Buda köyler arasındaki dostani ortamın kalıcılığını sürdürür. Aileler ise akşamları birbirlerini ziyaret amaçlı oturmalara giderek aradaki samimiyeti pekiştirirler. Köyde sürekli kalan kişiler ise köy işleri ile uğraşırlar. Örneğin buğday ekip, yazın ekin biçmek gibi. Ekin biçmede herkes birbilerine imece usulünü uygulayarak hasatı kaldırırlar. Buda başka bir samimi ortamın oluşmasına vesile olur.

  İklimi
  Köyün iklimi, Türkiye karasal iklimi etki alanını içermektedir. 4 mevsim yaşanmaktadır köyümüzde. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve sert geçmektedir. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde ortalama bir yağış görülür. Su şebekesinin yetersizliğinden dolayı yazları biraz sıkıntılı geçmektedir. Fakat diğer mevsimlerde böyle bir sorunla karşılaşılma olasılığı yoktur.

  Nüfusu
  25 ile 27 arası bir hane sayısı mevcut olup, son sayımlarda 182 olarak belirtilmiştir. Köyde yaşayan kişilerin 100/50'sini gençler oluşturmakta; diğer 100/50'sini ise 15 yaş altı ve 50 yaş üstü oluşturmaktadır.

  Ekonomisi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır 100'ün üzerinde büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Son zamanlarda dışarıya göçten dolayı hayvancılıkta gözle görünür bir azalma vardır. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi yaylım alanının daralması da hayvancılığı olumsuz etkileyen nedenler arasında söylenebilir.
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Hala eğitim ve öğretim devam etmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol; toprak yol (stapize yol) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 :AHMET KAYA
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yunusören Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş