Yundalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yundalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli Yundalan Köyü - Yundalan Köyü Hakkında - Yundalan Köyü Tanıtımı - Yundalan Köyü Resimleri  Yündalan, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Şevki ATKAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  2731685-2731682

  Cep Telefonu:
  05324352450

  Tarihi

  Yündalan Köyü Osmanlı döneminden önce kurulmuştur. Köyün bulunduğu bölge çalılık olduğundan, göçebelere ait sürülerin yünleri çalılara takıldığı için bölgeye önce "Yünçalan" daha sonra da "Yündalan" denilmiştir. Köy, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Yündalan olarak kayıtlara geçmiştir.

  Köyün ilk sakinleri, bölgeye Karadeniz'in kuzeyinden gelen Gagavuz Türklerinin daha sonradan müslüman olanları olan "Gacal"lardır. Halen köy nüfusunun yaklaşık yarısını Gacallar oluşturmaktadır. Köy nüfusunun diğer yarısını ise Bulgaristan muhacırları oluşturmaktadırlar.

  Kültür

  Köyde çeşitli Etkinlikler düzenlenmektedir. Köy halkı tarafından yapılan imece usulüYağmur duaları her yıl nisan aında büyük katılım ile düzenlenmektedir. Yemek kazanlarında pişirilen yemekler tüm yöre halkına dağıtılmaktadır.

  Coğrafya

  Yündalan Köyü şehir mekezine 12 KM uzaklıkta bulunmaktadır. Yapımı yeni tamamlanan Kırklareli Barajı köy sınırları içerisindedir. Etrafında bulunan çeşitli tepeler ve düzlükler ile verimli bir araziye sahiptir. Sınır komşuları Üsküp, Kızılcık Dere ve Üsüpdere köyleridir.

  İklim

  Yündalan köyünde karasal iklim koşulları görülmektedir. Yeni Kırklareli barajının kurulması sonrası köy ikliminde yumuşa olmuş ve sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyretmeye başlamıştır. Ağır kış koşullarının yaşandığı karların yolları kapattığı dönemler artık görülmemektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 370
  1997 321

  Ekonomi

  Yündalan'da köy ekonomisi tamemen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köy halkı elinde bulunan arazide ayçiçeği, Buğday ve diğer tahıl ürünlerini tek mahsul olarak almaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim Okulu bulunmaktadır. Fakat öğrenci sayısındaki eksiklik sebebi ile kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Kanalizasyon Şebekesi yeni gelmiştir . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyle kırklareli'nin ulaşımı üsküp belediyesi tarafından sağlanmaktadır.sabah 7:00 den akşam 19:30 a kadar saat başı ulaşım sağlanmaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yundalan Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş