Yunanistan Coğrafyası Hakkında Bilgiler

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 11 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yunanistan Coğrafyası Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yunanistan İklim - Yunanistan Kaynakları Ve Arazi Kullanımı - Yunanistan Doğal Kaynakları - Yunanistanın Yüz ölçümü - Yunanistanın Akarsu ve Gölleri - Yunanistanın Bitki Örtüsü Ve Özellikleri

  38°00′N 23°43′E / 38°N 23.717°E / 38; 23.717
  Resmî dil(ler) Yunanca
  Etnik gruplar Yunan % 93 (vatandaş)
  diğer % 7 (yabancı vatandaş) 1
  Milliyet Yunan
  Yönetim biçimi Parlamenter Cumhuriyet
  - Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias
  - Başbakan Yorgo Papandreou
  Kuruluş
  - Osmanlı Devleti'nden bağımsızlık 25 Mart 1821
  - Tanınma 3 February 1830,
  Londra Protokolü
  - Yunan Krallığı 7 Mayıs 1832,
  Londra Konferansı
  - Albaylar Cuntası 11 Temmuz 1975,
  Cumhuriyetin İlanı
  Yüzölçümü
  - Su (%) 0.8669
  Nüfus
  - 2010 tahmini 11,306,183 3 (75.)
  - 2001 sayımı 10,964,020
  GSYİH (SAGP) 2008
  - Toplam $341.688 milyar (33.)
  - Kişi başına $30,681 (26.)
  GSYİH (düşük) 2008
  - Toplam $357.548 milyar (27.)
  - Kişi başına $32,105 (27.)
  Gini (2005) 33 (low) (36.)
  İGE 0.942 (very high) (2007)
  Para birimi Euro (€)3 (EUR)
  Zaman dilimi EET (UTC+2)
  - Yaz EEST (UTC+3)
  Trafik akışı right
  Internet TLD .gr4
  Telefon kodu 30.
  1 Nüfus verileri vatandaşlığı kapsamaktadır. Yunanistan Cumhuriyeti, nüfus sayısı ölçümlerinde etnik köken bilgisi tutmamaktadır. Bkz: CIA Factbook
  2 Yunanistan Yüzölçümü Bilgisi Interkriti (İngilizce)
  3 Eurostat’ın nüfus bilgileridir. Bkz:Eurostat: Yunanistan Nüfus Bilgisi (2010) (İngilizce)
  [​IMG]
  Yunanistan Cumhuriyeti (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία, Eliniki Dimokratia) ya da kısaca Yunanistan (Ελλάδα, Elada, UFA: bu ses hakkında [e̞ˈlağa] (yardım·bilgi); tarihi olarak Ελλάς, Ellas UFA: [e̞ˈlas]) Güneydoğu Avrupa'da Balkan Yarımadası' nın güney ucunda yer alan bir ülke. Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi Yunanistan, Türkiye'nin batı komşusudur. Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti ile de sınır paylaşmaktadır.

  Osmanlı Devletinin zayıflaması sürecinde, 19. yüzyılın büyük emperyal devletlerince İstanbul'un idaresinden çıkartılarak kurulan 28 yeni devletten biridir.

  Yunanistan adı antik İyonya'nın (bugünkü İzmir, Aydın, Manisa, Muğla bölgesi) Arapça ve Farsça söyleniş şeklinden gelir.

  Orta Çağ'da Bizans İmparatorluğu ve sonra Osmanlı Devleti dönemlerinde Romalı anlamına gelen Rum adı kullanıldı. Bu isim bugün daha çok Kıbrıs'nın güneyi, İstanbul ve Ege'deki Yunan asıllı halkı ifade etmek için kullanılmakta, Yunanistan'da yaşayanlara sıkça yapılan bir hata ile Yunanlı denilmektedir. Bunun yerine hem bu milletten olan kişiyi ifade etmek hem de Yunanistan'a ait olduğunu belirtmek için Yunan sözcüğü kullanılır.

  Yunanistan, 1981'den beri Avrupa Birliği[2], 1952'den beri NATO, 1961'den beri OECD, 1995'den beri Batı Avrupa Birliği ve 2005'den beri Avrupa Uzay Ajansıüyesidir. Atina ülkenin başkenti; Selânik, Patras, Kandiye, Volos, Yanya, Yenişehir ve Kavala,Vodina ülkenin bazı diğer büyük şehirleridir.


  Etimoloji

  Arapçada Roma İmparatorluğunda veya Doğu Roma’da yaşayan Yunanlılara Roma'lı "Rumi” denirdi. Fakat daha sonra sözcük “Rum” halini almış ve bir süre sonra da Türkiye’de Anadolu’da yaşayan Yunanlar'a denilmiştir ve günümüzde de denilmektedir. Tarihte...Hellen sıfatı; çeşitli etnik topluluklar için kullanılmıştır. Hellen sözcüğü ilk olarak Makedonya Kralı Büyük İskender’nin Pers'ler üzerine yaptığı Asya Seferi sonunda Hellen uygarlığı kurmasıyla başlamıştır.Bu sefer sonunda Anadolu, Mezopotamya, Mısır, İran ve Kuzey Hindistan topraklarını ele geçiren İskender, doğu ve batı(yunan) kültürlerini sentezleyerek Hellen kültürünün oluşumunu sağlamıştır. Bu olaylar meydana gelirken Yunanlar, Hellen imparatorluğu içinde dağınık halde yaşıyorlardı.Yunanlar ticari ve kültürel ilişkiler içine girdikleri çeşitli halklarla bu dağınıklığı bozup birlik oluşturmak istediler. Birliğin oluşmasında halkların lehçe farklarına rağmen Yunanca konuşmaları da önemli bir etken olmuştur.

  Yunanlar, kendilerine ırk birliğini açığa vuran "Hellen" adını vermeden önce, başka ırktan olanları ve başka dil konuşanları "Barbares" (Barbarlar) olarak göstermişlerdir.Bu şekilde kendileriyle yabancılar arasında bir sınır çizip; kendi ırksal topluluklarını kurarak, Hellen sözcüğünün oluşumunu sağlamışlardır. “Grek” deyimine tarihsel açıdan bakıldığında Yunanların Akdeniz'de koloniler kurması bunda büyük etken olmuştur. O zamanlarda Yunan kolonilerinden biri de İtalya yarımadasındaki Kime’dir. Kime Eğriboz adasında yaşayan Halkisli’ler tarafından kurulmuştur fakat bu şehrin kurulmasında Eğriboz adasının karşı kıyılarındaki Gralar yardımcı olmuştur. Bunun sonucunda bu kavmin adı İtalya'da biraz değiştirilmek suretiyle "Graikus" (Graecus) şeklini almış, sonraları Latinler tarafından tüm Hellen kavmini gösteren kolektif bir sözcük olarak kullanılmıştır.

  "Grek" deyimine Latince sözlük anlamından bakıldığında da, "hırsız, hilekâr" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda da Fransızca Larousse 'da da aynı anlam yazılıdır. Bu anlam Yunanlar tarafından Yunan ruhunu yaraladığı için,II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Yunan hükümetinin başvurusu üzerine "Grek" kelimesinde düzeltme yapılıp “Hellen” sıfatını kendilerine layık görmüşlerdir. "İyonya", Yunanistan'daki Dor istilası karşısında Anadolu kıyılarına göç etmek zorunda kalan ve Batı Anadolu'da on iki büyük site kuran halkın kendilerine verdikleri isimdir. İyonlar bir süre bağımsız kaldıktan sonra Anadolu’nun halklarından olan Lidyalılara boyun eğmişleridir.Daha sonra doğudan gelen Pers işgalerine yenilen Lidya’nın Pers egemenliğine girmesiyle İyonlarda Pers egemenliğine girmiştir. .Daha sonra bu “iyon” adı giderek yayılmaya başladı. Tevrat'ta Yavan, Asur yazıtlarında Yavnai, Pers yazılı belgelerinde Yauna olarak gösterilmiştir. Buna göre; Doğudan gelen ve önce Batı Anadolu'yu -dolayısıyla İyonya'yı- ele geçiren Persler, Ege'deki düşmanlarına "Yauna" adını vermişlerdir. Bu ad zamanla bugünkü Yunanistan halkını da içene alacak şekilde genelleşmiştir. Türkler de, yanlış da olsa bu adı kullanmışlardır ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ayrıca Arapçada Roma İmparatorluğunda veya Doğu Roma’da yaşayan Yunanlılara Roma'lı "Rumi” denirdi. Fakat daha sonra sözcük “Rum” halini almış ve bir süre sonra da Türkiye’de Anadolu’da yaşayan Yunanlar'a denilmiştir ve günümüzde de denilmektedir.
  Tarih
  Yunanistan'ın tarihi
  Tarih öncesi Yunanistan
  Kiklad Uygarlığı
  Girit Uygarlığı
  Miken Uygarlığı
  Yunan karanlık çağları
  Antik Yunanistan
  Eski Yunanistan
  Hellenistik Dönem
  Roma hâkimiyeti
  Ortaçağda Yunanistan
  Bizans İmparatorluğu
  Osmanlı Yunanistanı
  Modern Yunanistan
  I. Dünya Savaşı
  Yunan Krallığı
  II. Dünya Savaşı
  Yunan İç Savaşı
  Askerî Darbe
  Yunanistan Cumhuriyeti
  M.Ö. 550'lerde Eski Yunanistan
  Büyük İskender'in ele geçirdiği topraklar

  Yunanistan'ın ilk sakinlerine sıklıkla Pelasgi, yani "deniz halkı" denirdi. Yarımadanın bu sakinleri kuzeyden göçen işgâlcilerin etkisi ile güneye kaçtılar. Birbiri ardı sıra gelen işgallerle güney kıyılarına ve Ege Adaları'na yayıldılar. M.Ö. 3200 civarında bölgeye yeni gelenler birlikte zamanla Yunancaya dönüşen bir Hint-Avrupa dili getirdiler.

  MÖ 1. binyılda kullanılan ve Homeros'un İlyada'da kullandığı eski Yunanca'nın, günümüzdeki Arnavutça'ya benzediği ve akraba olduğu şeklindeki dilbilimsel hipotez, Dorların göçleri kapsamında incelenen bir konudur.

  Antik Yunanistan M.Ö. 2. yy.'da da Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine girerek ortadan kalktı. Roma İmparatorluğu'nun 4.yüzyılda bölünmesiyle de 1821'e kadar Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olan Konstantinopolis tarafından yönetildi. Antik kültürler ve politeist dinler bu dönemlerde yerini Ortadoğu kaynaklı dinler olan Ortodoks Hıristiyanlığa, 13.-14. yüzyıllardan sonra da Müslümanlığa bıraktı.

  Günümüzdeki modern Yunanistan, 1821'de Osmanlı Devleti'nin İngiltere, Fransa ve Rusya karşısında aldığı yenilgiler sonucu, bu imparatorlukların koruma bölgesi olarak, İstanbul'un idaresinden koparılan Mora Yarımadası ve Atina'dan ibaret küçük bir bölgede 'Yunan Krallığı' adı altında kuruldu. İlk Yunan Kralı olarak da Bavyeralı aristokrat aileden gelen Otto isminde bir Alman atandı.

  Daha sonraki yıllarda İngiliz ve Fransız yöneticiler, onlar açısından bu kabul edilemez durumu, Rumların doğuya olan benzerliğini, doğu düşmanlığına dönüştürmeyi başardılar.

  Daha sonraki yıllarda İstanbul, savaş yenilgileri neticesinde, savaş galibi imparatorlukların baskılarıyla, Atina'ya şu bölgeleri vermeye mecbur kaldı:

  1877-78 Rus - Osmanlı Savaşı sonucu verilen bölge: Tesalya, Orta Yunanistan

  1912-13, Balkan Savaşları, verilen bölge: Epir, Makedonya (Selânik), Girit, K-b Ege (Midilli, Sisam) adaları

  1918, 1. Dünya Savaşı yenilgisi, verilen bölge : Batı Trakya

  1918'de galip devletler günümüzdeki Türkiye'nin batı yarısını Yunanistan, doğu yarısını Ermenistan Karadeniz kısmınıda Erzurum, Kars gibi bazı yerleşim yerleri olmak üzere Gürcistan ilan etmek istiyorlardı. Başkent İstanbul olacak, ismi tekrar Konstantinopolis'e dönecekti. Ancak plânları gerçekleşmedi.

  1946'da, İtalya'nın 1912'de Osmanlı Devleti'nden almış olduğu 12 adanın, İngiltere'nin olmasıyla, bu adalar da Atina yönetimine geçtiğinde, Atina yönetimi 1821-1946 arasındaki 125 senede, hep savaş galibi emperyal devletlerin yanında yer alarak, İstanbul aleyhine, topraklarının yüzölçümünü yaklaşık 10 misline çıkarmayı başarmıştı.
  Coğrafya

  Yunanistan
  ATİNA
  Selanik
  Kavala
  ---Taşoz
  Dedeağaç
  --Semadirek
  Korfu
  Igoumenitsa
  Yenişehir
  Volos
  Yanya
  Chalcis
  Patras
  Korint
  .
  Nafplion
  .
  Sparta
  .
  Areopolis
  .
  Pire
  Eleusina
  Laurium
  Heraklion
  M a k e d o n y a
  Trakya
  Epir
  Teselya
  Orta Yunanistan
  Mora
  Olympos dağı (2917 m)
  Lefkada
  Kefalonya
  Zakintos-
  Lemnos
  Midilli
  Sakız Adası
  Sisam
  Andros
  Tinos
  Mikonos
  Icaria
  --Patmos
  Naxos
  Milos
  Santorini---
  Kos
  Rodos
  Karpathos
  Kassos
  Kythira
  Gavdos
  Ege
  Denizi
  Girit Denizi
  Myrtoan
  Denizi
  Yanya
  Denizi
  Akdeniz
  Girit
  K-b Ege
  Adaları
  Kikladlar
  Oniki Ada
  Yanya Adaları
  Olimpos Dağı

  Balkan Yarımadası üzerine kurulu olan Yunanistan, 35° - 41°′Kuzey / 19 - 22°′Batı koordinatları arasında yer alır, doğuda Türkiye, kuzeyde Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti, kuzeybatıda ise Arnavutluk ile komşudur. Batısında İyon Denizi, güneyinde Akdeniz, doğusunda ise Ege Denizi ile çevrili olan Yunanistan, yaklaşık 3000 ada ve kayalığa sahiptir. Bu adalardan 227'sinde yerleşim olup, sadece 78'inde 100 kişiden fazla insan yaşamaktadır.

  Yunanistan'ın 1935 kilometre uzunluğunda kara sınırı vardır;

  * Türkiye ile 203 km (kara sınırı 203, deniz ile birlikte, Trakya'dan Rodos'a kadar 931 km deniz sınırı)
  * Arnavutluk ile 282 km
  * Bulgaristan ile 494 km
  * Makedonya Cumhuriyeti ile 228 km

  Deniz sınırları ise adalar ile birlikte 15,021 kilometredir. Ege Denizi'nde kıyısı bulunan iki devlet olan Türkiye ve Yunanistan'ın karasuları 6 deniz milidir.Bu kara suları Türkiye ile Yunanistan arasında soruna neden olmaktadır.

  İklim ve bitki örtüsü

  Yunanistan'da hâkim iklim büyük ölçüde Akdeniz iklimi'dir. Yazları sıcaklık ortalaması 26 °C - 28 °C 'dir. Kışlar çok sert geçmez, ancak yüksek kesimler kış boyunca kar alır. Yüzey şekilleri ise fazla yüksek olmayan dağlardan oluşan oldukça engebeli arazilerdir. Ülke'nin en yüksek noktası Eski Yunan Mitolojisi'nde tanrıların evi olduğu kabul edilen Olimpos Dağı'dır (2,917). Bunu 2,457 metre ile Parnassos Dağı izler. Ülkenin bu denli engebeli olmasının Yunan Mitolojisi'ndeki açıklaması ise tanrıların dünyayı yaratırken toprağı eleyip eleyip, Yunanistan'ın ise kalan tortulları fırlatıp savurması ile oluştuğu yönündedir. Yunanistan ayrıca 1. derece deprem kuşağı üstünde yer alır.

  Alçak bölümler bitki örtüsü bakımından fakir olup, tek mevsimlik bitkiler yetişir. Ülkenin orta ve güney kısımlarında Akdeniz iklimi'nin karakteristik bitki örtüsü makiler egemendir. Dağlık bölgelerde ise ormanlar yer alır. Ormanlar ya da korular ülkenin yaklaşık %50'sini kaplar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yunanistan Coğrafyası Hakkında Forum Tarih
Yunanistanın Yönetim Şekli Nedir Ülkeler Coğrafyası 4 Temmuz 2012
Yunanistanın Yüzey Şekilleri Nasıldır Ülkeler Coğrafyası 4 Temmuz 2012
Yunanistanın Tarihi Yerleri Nelerdir Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 2 Temmuz 2012
Yunanistan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 29 Haziran 2012
Yunanistanın Komşuları Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 26 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş