Yumurta Nedir - Yumurta Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yumurta Nedir - Yumurta Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuş Yumurtaları Hakkında - Yumurtanın Renkleri - Yumurtanın Kabukları - Balık yumurtaları
  Yumurta, kuşların, sürüngenlerin, balıkların, amfibilerin ve böceklerin çiftleştikten sonra vücutlarının bir bölümünden çıkarttıkları, içinde yavru hayvanların oluştuğu oval veya küre şeklindeki, farklı renk ve büyüklükteki cisim.  Kuş yumurtaları

  Genellikle dişi kuşlar yumurtlayıp kuluçkaya yatsalar da bazı türlerde erkek kuşların da kuluçkaya yattıkları görülmüştür. Kuluçka süreleri 2 haftadan 3 aya kadar uzayabilir. Bazı kuşların yumurtaları yenilebilir.

  Renkleri

  Kuş yumurtaları farklı renklerde (beyaz, altın sarısı, kızıl, beyaz, mavi, yeşil, siyah, kahverengi) olabilir. Bazı kuşların yumurtaları benekli veya çizgili de olabilir. Örnek olarak Kaya Güvercininin yumurtası beyazken, Büyük Korsan Martınınki benekli zeytin rengi-kahverengidir.

  Kabukları

  Tüm kuş türlerinin yumurta kabukları farklıdır. Bazı kuş yumurtalarının kabukları sertken, bazılarının kabukları ise yumuşaktır. Yavru,yumurta kabuğunu gagasında bulunan yumurta dişi ile kırarak yumurtadan çıkar.

  Şekilleri

  Kuş yumurtalarınının şekilleri genellikle oval ya da küredir. Fakat bazı kuşların yumurtaları altından üstüne doğru incelen bir şekil olabilir.Yumurtaların boyu değişkendir.

  Balık yumurtaları

  Balık yumurtaları genellikle küre şeklinde,küçük ve sade renklerdedirler. Dişi balıklar yuvaya 4-6 milyon yumurta bıraktıktan sonra bir süre boyunca yuvada durur, sonra ise gider. Yavru yumurtadan çıktıktan sonra avlanmayı ve yemeyi öğrenir.

  Diğer yumurtalar

  Aynı zamanda sürüngenler, amfibiler ve böcekler yumurtlar. Amfibiler genellikle yüksek sayılarda yumurtlarlar ve yumurtalarını suya bırakırlar. Yavru yumurtadan çıktığında bir başkalaşım geçirir. Böceklerde ise yavru genellikle başkalaşım geçirmez. Böceklerin yumurtaları genellikle yumuşak kabuklu, küçük ve hassastır. Sürüngenlerin yumurtalarının büyüklükleri değişir ve genellikle sert kabuklu olurlar. İçinden çıkan yavrular narin ve güçsüz gibi görünürler. Anneleri yavrulara saklanacak iyi bir bulunca yavruları oraya götürerek saklar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yumurta Nedir Yumurta Forum Tarih
Yumurtalık Kanseri Nedir Genel Sağlık 26 Kasım 2011
Yumurtalık (Over) Nedir Genel Sağlık 26 Kasım 2011
Yumurtanın Özellikleri Nelerdir, Yumurtanın Yapısı Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Temmuz 2011
Yumurtalık Kanseri Nedir - Yumurtalık Kanseri Belirtileri Genel Sağlık 4 Temmuz 2011
Yumurtalık Kanseri Nedir - Yumurtalık Kanseri Belirtileri Tedavisi Genel Sağlık 2 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş