Yukarızeytin Köyü Osmancık Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarızeytin Köyü Osmancık Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum Köyleri - Osmancık Yukarızeytin Köyü - Yukarızeytin Köyü Hakkında - Yukarızeytin Köyü Tanıtımı - Yukarızeytin Köyü Resimleri
  İlçe: OSMANCIK

  İl: ÇORUM

  Köy Muhtarı: MUSTAFA UZUN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (364) 675 71 51

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000-499

  1997-444

  İle Uzaklığı:155 km

  İlçeye Uzaklığı:54 km


  Tarihi
  Köyümüzün 1900’lü yılların başlarında Sivas Sancağı Amasya Vilayeti Vezirköprü Kazası Avlağı Nahiyesine bağlı olduğu bilinmektedir.

  Yukarızeytin köyü olarak CUMHURİYET döneminde yapılan idari yapılanmadan sonra bugünkü İlimiz ve İlçemiz olan ÇORUM İLİ OSMANCIK İLÇESİ sınırlarına dahil edilmiştir. Köyümüz ilçemizin kuzey doğusundadır. Komşu köylerimiz ise sol kısmında 2.5 km uzağında Aşağı Zeytin Köyü, sağ kısmında 6.km uzaklıkta Pelitçik Köyü köyümüzün ormanla süslediği dağ olan bakacak mevkisinin arkasında Avlağı köyü bulunmaktadır.

  Köyümüzün Doğu kısmında ise Samsun Vezirköprü kazası Ovacık bölgesi bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük çam ormanları arasında yer alan Kunduz ormanının bir çoğu köyümüzün sınırları içinde yer alması, Kızıl Irmağın köyümüzün 2 km gibi yakınından geçmesi dolayısıyla şirin bir köy olmuştur.

  Köyümüz ilçemize en uzak köyleri arasında bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı ise 54 kilometredir. Köyümüz halkının tamamı OĞUZ BOYUNDAN GELEN ÇEPNİ TÜRKMENLERİ YAŞAMAKYADIRLAR

  Bilindiği gibi köylümüz örf ve adetlerinin bazıları günümüzde uygulanmaktadır. Bununla birlikte köyümüzün altyapısı olarak kanalizasyonu 1974 yılın da Devlet desteği ile köylümüz tarafından yapılmıştır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle bamya ekimi yaygındır. Köyde ceviz yetiştiriciliği oldukça yaygındır.Orman köyü olması itibari ile köylüler geçimlerinin bir kısmını orman işçiliğinden sağlamaktadır.

  Ormanlarda kendiğiliğinden yetişmiş ve bahçelerde de yetiştirilen ıhlamur çiçekleri köye gelir sağlamaktadır. Ayrıca köy vatandşlarının bir kısmı arıcılık ile uğraşır. Bir çok çiçek türünü barındıran köy kırları arıcılık için el verişlidir.

  Köyde sanayi olarak doğramacılık yapılmaktadır. Köy merkezinde bulunan kereste ve mobilya atölyesinde bir çok mobilya ürünü üretilmektedir. "Yemek Tablası" adı verilen ve yer sofrası için kullanılan küçük ayaklı masa köyde üretilen kültürel bir mobilya ürünüdür.

  Köy kadınları çıkrık adı verilen dokuma tezgahları ile dokumacılık yapmaktadır. Evlerde kullanılan bir çok tekstil ürünü bu dokuma tezgahlarında dokunmaktadır. Köyün, dokuma tezgahında üretilen çok amaçlı kullanılan "mahrama" adında kültürel bir dokuma ürünü bulunmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarızeytin Köyü Osmancık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş