Yukarıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri -Yukarıtepecik Köyü Gölova - Yukarıtepecik Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarıtepecik Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 137 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58640
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Gölova
  Yukarıtepecik, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Osmanlı döneminde Aşağı ve Yukarı Baru köyleri mahalle olarak kurulan ilk yerleşim yerleridir.

  Köyün eski adı Yukarı Barudur ilk yerleşimi şu anki Aşağı Tepeciktir.1835'li yıllarda,Zaim Oğulları ve Hacı giller sülalesi ayrılıp Yukarı Tepecik köyünü kurmuşlardır. Başka bir rivayete göre ise,ağa oğlu olan Kor Ali isimli kişinin,babasının baskılarına kızıp,aşağı Baru'dan ayrılıp,Yukarı Baru'yu kurduğu yönündedir.

  Kültür
  Yörede köy isimlerine ve kullanılan dillere paralel olarak,Ermeni,Laz ve Kürt şivesi görülür.Baru ismi Ermenice'de Merkez anlamında kullanılmaktadır.Yukarı Tepecik köyü bulunduğu konum itibariyle,birçok köye komşu olan merkez köy durumundadır.Köyün yemekleri etli çiğit yahnisi,kabak çiçeği dolması,isirin,fıtı pilavı,ayranlı kesmeaşı ve ineğin ilk sütünden yapılan torkatma tatlısı meşhurdur. Yukarı Tepecik köyü halkı,eğlenceyi seven bir yapıya sahiptir ve eğlencenin tamamını davul-zurna ve çekilen yöresel halaylar oluşturur.İnsanları sıcak kanlılığıyla ve misafirperverliğiyle bilinir.Her sene düzenlenen yayla şenliklerinde,Büyük illerde ve yörede yaşayan köy halkı bir araya gelir,eğlenceler düzenlenir,yemekler verilir ve sıcak sohbet ortamı oluşturulur.

  Coğrafya
  Sivas iline 186 km, Gölova ilçesine 5 km uzaklıktadır.Sivas ilinin merkezine çok,Reşadiye,Şebinkarahisar,Mesudiye gibi çevre illerin ilçelerine yakındır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Kışları 50/70, Yaz aylarıda 800 ila 1000 arasında değişir.Bunun neden köyün artık yerlerşim yerinden çok,dinlenme amaçlı tatil yeri oalrak görülmesidir.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Aynı zamanda Ermenistan,Rusya,İran,Azerbaycan gibi doğu ülkelerine giden ticaret yolları,bu köyün yaklaşık 250 metre aşağısından geçer.Bu nedenle Yukarı Tepecik köyü stratejik açıdan çok önemli bir yere sahiptir.İleride bu yolun köy ekonomisine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Tarımda baklagiller,hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yaygındır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1986/2008 Sait Kaykusuz.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve yakın zamanda restore edilmiştir ancak kullanılmamaktadır.Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Aktif Faaliyetler
  Yukarı Tepecik köyünün,Ankara'da faaliyetini sürdüren kendi adında derneği vardır.Dernek başkanlığını Kemal Demir sürdürmektedir.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıtepecik Köyü Hakkında Forum Tarih
Yukarıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş