Yukarısöylemez Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarısöylemez Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karayazı Yukarısöylemez Köyü - Yukarısöylemez Köyü Hakkında - Yukarısöylemez Köyü Tanıtımı - Yukarısöylemez Köyü Resimleri
  İlçe: KARAYAZI

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 372

  İle Uzaklığı: 125 km

  İlçeye Uzaklığı: 35 km


  Tarihi

  Karayazının güney batısında yer almaktadır.80 haneden oluşan büyük bir köydür.

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde dönemi’nde suriyeden (Şam) dan Cafer Ağa isimli aile büyükleri ile kardeşleri Hasan ve Hüseyin ağa önce Diyarbakıra sonra da Yukarı söylemeze göç etmişlerdir.Hatta o dönemde Cafer Ağa Osmanlı devletinde Hınıs ta memur olarakta görev yapmıştır.Cafer ağanın Kuluhan bey isimli yiğit bir oğlu bulunmaktadır.Kuluhan bey II Abdülhamit zamanında Hamidiye alaylarına komutanlık yapmış, üstün başarılarından dolayı Padişah tarafından saraya davet edilmiş, kendisine altın mı ,toprak mı yoksa başka bir şey mi istersin diye sorulmuştur. İleri görüşlü olan Kuluhan Bey yaptığı vazifenin vatanın bütünlüğü ve bekası için yaptığını bunun için bir karşılık alacaksa eğer köyüne bir OKUL ve CAMİ yapılmasını ister.Padişah dileğini yerine getirir. Öyleki uzun bir süre misafir edildiği saraydan çıkıp köyüne gitmeden okul ve cami yapılmıştır.O kadar mutludur ki ellerini açıp Allaha dua eder.Yapılan okulun üzerinde bu gün halen padişah mührü bulunmaktadır.İki adet çocuğu vardır.Bunlar Ali Haydar bey ve Muhyettin beydir.Askeri tecrübeleri ve sevgisi olan Kuluhan Bey çocuklarını da asker olmaları için Harbiye okuluna gönderir.Çocukları askerde başarı gösterip yüzbaşı olarak terhis olurlar.Muhyettin bey dönüş yolunda Erzurum’da Kars kapısında hastalanır ve vefat eder.Ali Haydar bey ise Kazım KARABEKİR ‘in yakın silah arkadaşı olarak pek çok savaşlarda bulunmuş.En son doğu cephesinde mücadele ederken savaşın son günü başından vurularak şehit edilir.Bu duruma tüm silah arkadaşları çok üzülmüştür.Hasankale’de Devlet töreni yapılır ve bu gün Al Bayrakla dalgalanan şehitliğine defin edilir.
  Yörede pek çok efsane ve hikâyeler mevcuttur. Bunlardan biride Yiğitliğin hikâyesi Şevin-Mame Gındi isimli efsanedir. Köyde ayrıca Roma, Bizans ve Armani’lere ait kalıntılar bulunmaktadır.
  Köyde bulunan Kuluhan Bey cami ve Okulu Ermeniler tarafından tahrip edilmiş, yakılmıştır. Daha sonraları restore edilen cami ve okul en son 1999 yılında tadilat görmüştür.
  Köyde bugün tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca eğitime önem verildiğinden okumuş ve eğitimli kişi sayısı çoktur.

  Suriyeden gelen göç aynı zamanda ŞEYH SAİD R.A EFENDİ VE mubarek ecdadının gelişi ile aynı ana tevafuk eder. Resmi kayıtlarda bulunan belgelerden alınmış olup Karayazı kaymakamlığı sitesinden alıntıdıdır.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarısöylemez Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş