Yukarınarlı Köyü Vezirköprü Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yukarınarlı Köyü Vezirköprü Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Yukarınarlı Köyü Hakkında -Yukarınarlı Köyü Tanıtımı - Yukarınarlı Köyü Resimleri

  Bilgiler

  Nüfus 1216 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55900
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Vezirköprü

  Yukarınarlı, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an ülkemiz dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.


  TÜRKMEN KÖYLERİ
  1-Beşlü (Kocakayası ve Vezirköprü) 2-Etrak-i Saraycık “ “ 3-Kılıç Veled-i Halil (Vezirköprü) kılıçgüney , halilbaba 4-Etrak-i Geçili (Kocakayası ve Vezirköprü) 5-Dündar Evladı 6-Hızır Veled-i Behşayiş 7-Mehmed veled-i Pir Ahmet 8-Narlu veled-i Pir Ahmet ( yukarı narlı )Balkan Türkmenleri 9-Şarkiyan “ “ 10-Türkmen 11-Yürük Çal 12-Sarıalan (Türkmenderesi)—Irak Türkmenleri 13-Gölköy (Türkmen Mahallesi)-Azerbeycan


  Bundan 140-150 yıl öncelerde göçebe olarak yaşayan ve “Narlıoğulları” denilen 7-8 hanelik bir aile bu bölgeye yerleşerek yurt edinmiş ve köyün adı “Narlı “ olarak kalmış. Bu sülale büyüyerek köyün temelini oluşturmuşlar.


  Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında Rum çetecilerinin saldırılarına karşı, “Narlıoğlu Abdullah “ denilen kişinin önderliğinde kurulan yerel milis gücü köyü savunmuş.

  Kültür

  Düğünler: Kız ve erkek tarafı anlaştıktan sonra köy heyetinden bazı akraba temsilcileri toplanarak söz kesilir. Gelin ve damat tarafına düşen görevler kararlaştırılır. Ertesi gün damat tarafından bir grup gelin tarafına giderek el öpme gerçekleştirilir. Düğün genelde Cumartesi günleri başlar. Davul ve zurna başlıca çalgılardır. Düğünlerde geleneksel oyunlar olan “Sivsis” ve “horon “sıkça oynanır. Bazen köy gençleri arasında güreşler de tertip edilir.


  Dini Bayramlar: Dini bayramlarda genellikle camide kılınan namazdan sonra toplu bayramlaşma ve yemek yeme adeti yapılır. Ayrıca her yıl bereketli mahsül için “Dua” denilen törenler tertip edilir. Dualarda köylüden toplanan yardımlarla kurban kesilir topluca bereket ve yağmur için dua yapılarak yemek yenilir. Çevre köyler bu törene davet edilir.

  Coğrafya

  Samsun iline 134 km, Vezirköprü ilçesine 19 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1216
  2000 1044
  1997 1033
  Ekonomi

  Köyün egemen geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köy sulu sebze tarımına ve meyve yetiştiriciliğine uygun bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Vezirköprü’nün sebze ve meyve ihtiyacını büyük ölçüde karşılar. Köyde seracılık gelişme aşamasındadır. Ispanak, marul, salatalık, havuç, pırasa, turp, lahana, soğan, sarımsak, domates, kabak, patlıcan, biber yetiştirilip satışa sunulan başlıca sebzelerdir. Elma ,armut, kayısı, şeftali, erik, kiraz, vişne ve ceviz gibi ürünler de yetiştirilerek satılır. Ayrıca köyde buğday, arpa, şekerpancarı, kendir ve mısır gibi tarım ürünleri de yetiştirilmektedir. Hayvancılığa bakıldığında büyükbaş hayvan yetiştiriciliği göze çarpar. Genelde iyi cins sığırlar son yıllarda yaygınca yetiştirilmektedir. Hayvanların eti yanında süt besiciliği de yapılabilmekte ve sütler satılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Kamil İnan

  1999 - Ramazan Yanar
  1994 - Kadir Arslan
  1989 - Abdullah Şahin
  1979 - Rahmi Yanar
  1974 - Ahmet Sayar
  1969 - Sait Aslan
  1964 - Mustafa Doğruoğlu
  1950 - Ahmet Sayar(Melik Ahmet)
  1946 - Veli Yılmaz(Veli Ağa)
  1940 - Hasan Aslan(Molla Hasan)
  Köy Muhtarı: KAMİL İNAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  0 (362) 656 80 72
  Cep Telefonu:
  0 (538) 966 79 60

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  1044
  1997
  1033
  İle Uzaklığı:
  134 km
  İlçeye Uzaklığı:
  19 km
  Rakım:
  m

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Sağlık Evi

  Var / Faal
  Sağlık Ocağı
  Yok
  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır ve yeni yapılan okulla 2007-2008 ögretim yılına başlanmıştır.  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarınarlı Köyü Vezirköprü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş