Yukarıkuzfındık Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıkuzfındık Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yukarıkuzfındık Köyü İnönü - Yukarıkuzfındık Köyü - İnönü - Yukarıkuzfındık Köyü Hakkında  Yukarıkuzfındık, Eskişehir ilinin İnönü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  İlk geliş tarihi tam belirli olmamakla beraber 1800 lü yıllara dayanır. Yerleşenler karakeçili aşiretin mensup yörüklerdir. "Yerleşme" fermanı, yörüklerin yerleşmesi hakkında fermanda yörükler bu yukarıkuzfındık mevkisine yerleşirler.Bir rivayete göre, nereye yerleşecekleri hakkında istiareye yatarlar. İstiare sonucu bu mevkiye yerleşirler. Köy çok göç vermiş ve nufus bakımından şu anda da bitme noktasına gelmiştir.

  Kültür
  Köyün kültürü tipik yörük kültürüdür ki tamamen yörüklerden oluşur Yukarıkuzfındık köyü. Gelenek açısından, evliliklerde dışarıya kız verme-kız alma pek nadir görülür. "Mirasın-malların dışarıya verilmemesi" mantığı ile genelde akraba evlilikleri çok görülür. Çoğu kültür akraba evliliklerini yasklarken, bu yörüklerde akraba evliliği yasaklamak bir yana dursun bilakis destekler. İlginçtir ki, akraba evlilikleri ile doğan bireylerde doğuştan-engelli olma riski pek fazla olmasına karşın bu ailelerde ve sülalerde doğuştan fiziksel yahut zihinsel engelli bireylerin doğması çok ender görülür. Göçebe-göçer kültürü, hayvancılık ve tarım kültürü baskındır burada. Şivesi ise, İstanbul Türkçe'sinden pek uzak olmayıp, bazı değişiklikler görülür. Örneğin, "k" harfi bu lehçede "g" ile "q" arasında bir sestir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 47 km, İnönü ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim [değiştir]
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 25
  1997 22
  Ekonomi [değiştir]
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Ahmet Demirci
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıkuzfındık Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş