Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı İli Köyleri - Yukarıkargalık Köyü Tutak - Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarıkargalık Köyü Resimleri

  Ağrı
  Bilgiler
  Nüfus 134 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 04700
  Alan Kodu 0472
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ağrı
  İlçe Tutak

  Yukarıkargalık, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.yukaraı karagalık köyü tutağın en eski köyüdür köyde daha önce ermenilerinde yasadığı bilinmektedir köy 1840 lı yılrdan 1870 yıllara kadar tutagında baglı bulundudgu nahiye konumundaydı o tarihlerde köyde 400 hane bulunmaktaydı sipki aşireti reisi ve osmanlı eyaleti beylerbeyi haci yusuf paşanın köyü olrakta bilinmektedir köy daha çok <kerğelığa heci paşa> haci pasanın kargalığı olrakta bilinir köyün ayrıca lalyusuf ve zozo adıyla iki mezrasıda vardır. köyün arazileri tutagın en güzel ve tarıma en elverişli arazisidir arazini üçte ikisi köyden gecen ava lalyusuf ava çıré ve murat nehriyle sulanabilir konumundadır köyde ve mezralarında suan yaklasık 30 hane vardır köyde oturanlar haci yusuf pasanın torunlarıdr Köyün tarihten gelen bir ağırlığı olmakla birlikte son yıllarda köyde meydana gelen kültür dezenformasyonu nedeniyle bölge ve yöre halkı tarafından köy halkı HACI YUSUF PAŞADAN kaynaklanan saygınlığı ve eski şaşalı konumlarını yitirmişlerdir. köyde seker pancarı ay çiçeği buğday arpa yonca fiğ korunga ekimi yapılmaktadır. geleneksel yemekleri çok lezzetli olup bunlara bayramlarda yapılan helise, etli yemekler bulgur pilavı, keledoş xaşil keşke gırar, kıfté navçıji,örnek gösterilebilir,ayrıca köyde arıclık ve balıkçılıkta yapılmaktadır.buranın balı çok lezzetlidir.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.fakat bazı tarih kitaplarında adının ulya olarak geçtiğide bilinmektedir
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde aşiret kültürü hakim olup hiyerarşik bi düzen vardır köyde halen aşiret gelenek ve göreneklerinin en iyi örnekleri yaşatılmaktatadır..
  Coğrafya

  Ağrı iline 63 km, Tutak ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 134
  1997 157


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur Sağlık evi vardır fakat atıl durumdadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stalbize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yukarıkargalık Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş